Светът отново скача срещу захарта в газираните напитки

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
8 Минути

Данъците върху добавената захар в безалкохолните, продължават да набират инерция и през 2018г. Те събрат много привърженици, но не са малко и тези, които напълно я отричат. Поддръжниците виждат данъците като начин за справяне с нарастващата криза от затлъстяване. От своя страна противниците на идеята смятат, че това плащане едва ли ще има ефект върху проблема. Според тях тази инициатива ще струва работни места в местната индустрия и по-голям наплив на клиенти в районите без данък. Ето  и част от страните в които „данък добавена захар“ се обсъжда.

Във Великобритания и Ирландия „сладкият“ налог вече действа

захарВеликобритания ще продължи с опитите за въвеждането на данък върху захарта през април тази година. Първоначално наложената забрана в страната беше през 2016 година. Ирландия ще последва този пример и наложи данък по същото време. В Обединеното кралство налогът за производство на безалкохолни напитки ще се определя спрямо съдържанието на захар. За 5 г захар на 100 мл ще се плаща 18 пенса, а тези с 8г за 100 мл или повече ще бъдат таксувани с 24 пенса на литър.

В Ирландия напитките с 5 г за 100 мл ще се облагат с данък 20 цента на литър, а тези с 8 мг и повече с 30 цента на литър.

Без газирани напитки във френските ресторанти

Франция има данък върху газираните напитки от 2013 г. През миналата година правителството на страната реши да увеличи данъчната ставка. Като тези напитки ще бъдат с данък от близо 8 евро за хектолитър. Начисленията ще започнат от 1 грам захар на 100 мл и ще нарастват до 20 евро за хектолитър. Като това ще важи за напитки с повече от 11 гр захар на 100 мл.  В страната са забранени също газираните напитки в ресторантите.

През февруари миналата година Португалия въведе данък върху напитките подсладени със захар. Очакванията са тази наложена мярка да увеличи доходите на здравната система с 80 млн. евро само за една година. Цените на безалкохолните напитки са се увеличили с около 15 цента на бутилка или 30 цента за напитките  със съдържание над 80 гр захар.

Португалската страна в момента обмисля данък върху храните с високо съдържание на сол, като картофен чипс, зърнени храни и бисквити.

Американците не се примиряват лесно с данъка

През миналата година много от щатите на САЩ наложиха данъка за газираните напитки. Едни от отхвърлилите тези промени обаче са жителите на столицата на Ню Мексико – Санта Фе. Те са категорични, че няма да се примирят с подобен данък. Малко след тях и окръг Кук Илинойс последваха примера им.газиран

В Мичиган държавният законодател наскоро одобри законопроект за забрана на местни власти да налагат акцизи върху храните. Държавен представител съобщи, че обмисля въвеждането на закон, който ще доведе до анулирането на всякакви подобно забрани в щата Филаделфия. Там данък съществува от миналия януари.

След направени пазарни проучвания, се установи, че след данъка, продажбата на газирани напитки във Филаделфия е паднала, но е нараснал почти  с толкова, но извън рамките на града. С една дума потребителите пазарували извън града, но запазват навиците си за газирани напитки.

През февруари 2017 г. правителството на Канада обяви плановете си, да въведе данък за безалкохолните напитки през 2018-2019 г.

Редица здравни организации в Канада (Включително и канадската асоциация за затлъстяването при децата в страната) стоят плътно зад идеята, като заявяват, че това ще спаси над 13 000 живота за следващите 2 години.

Миналия месец градският съвет в Монреал прие предложението с което се призовава правителството да наложи акциз върху напитките подсладени със захар. Съветът ще разгледа и мерки, за премахването на захарните напитки от общинските сгради, като спортни сгради и паркове.

Хората в Колумбия не приемат ограниченията

В Мексико данъкът беше въведен през 2014 година. Клиентите плащат едно песо отгоре. Според анализ публикуван през март 2017 година, спадът на продажбите възлиза на 5,5% след първата година, а след втората 9,7%.

В Колумбия през 2016 г. тази идея е предложена, но малко по късно е отказана категорично от обществото. Сега пак се говори за въвеждане на данък, който да бъде в размер на 20%.  От своя страна Чили наложи данък през септември 2014 година и намали данъка на незахарните напитки, а Барбадос и Доминиканка наложиха данък от 10% още през 2015 година.

Австралийския премиер не харесва идеята

Австралийският премиер Малкълм Търнбул отхвърли призивите за данък върху захарта. Той излезе с изявление в което казва, че потребителите плащат достатъчно данъци за храните и не би трябвало да плащат по още 20% и за напитките.

Според него всички усилия трябва да се насочат към образованието, информираността и активния начин на живот.

Австралийското правителство е подложено на натиск от страна на коалицията на здравни и обществени групи. Те призовават за спешни действия за справяне с нарастващото затлъстяване.

Газираното поскъпна с 11% в  Южна Африка

Тази година на 1-ви април страната трябва да въведе данък върху газираните напитки. Това ще доведе до увеличение с 11% на цената на обикновената безалкохолна напитка.

Първите предложения за въвеждане на тежестта бяха обсъждани през февруари 2016 година. Предложението беше направено в опит да се намали затлъстяването в страната. ЮАР се нарежда на челните места по затлъстяване в Африка на юг от Сахара.напитка

В Хонгконг са избрали диалога вместо санкции

Вместо данък върху захарта, Хонконг е избрал да помисли за въвеждане на нова система за етикетиране на храни и напитки. На новите етикети се предвижда да бъдат изтъкнати предимствата на здравословните храни.

Независимо, че много държави вече обмислят сериозно въвеждането на данък за захарта, управляващите в Хонконг търсят само диалог. Те са убедени, че чрез дебати биха могли да убедят компаниите-производители да намалят съдържанието на захар в продуктите си. В момента един на всеки пет души в страната са с наднормено тегло.

През юли бе съобщено, че стотици индийски производители на газирани напитки се готвят да започнат да добавят сок към продуктите си, за да заобиколят пълните данъци наложени от страната.

По този начин производителите, смятат че техните продукти ще имат данък 12% за напитки на базата на плодов сок, вместо тежките 40% за подсладените газирани напитки.

Текстът е подготвен по материали от чуждестранния печат.

 

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА