Студент създаде пластмаса от картофено нишесте

Шведски студент от Лундския университет създаде пластмаса на базата на картофено нишесте. Благодарение на своето изобретение, изследователят е кандидат за престижната награда „Джеймс Дайсън“.
Откритието става, докато екип от учени търсят решение на проблема с заливащата ни пластмаса. И по-точно пластмасовите материали за еднократна употреба, при които отправната точка е несъответствието между времето на използването и изработването на пластмасови изделия и периодът на разпадането им.
В този процес студент от университета в Лунд следва класическия научен метод на „опит и грешка“. „Първоначално в моя биоразградим термопластичен проект реших да използвам водорасли. Нагрявах ги, но резултатът беше само изпечени водорасли.“, казва студентът. След това младият учен започва да смесва водораслите с картофено нишесте. Малка част от тази течност е паднала на пода, а когато се изсушила е образувала филм. Затова младежът решава да се съсредоточи върху този процес.
Резултатът е картофена пластмаса. Това е биоразградим материал. Може да се използва, за да се направи всяка стока, която обикновено се изработва от пластмаса за еднократна употреба, от сламки до прибори за хранене. След 2 месеца картофената пластмаса се превръща в компост.
Новата пластмаса е направена от картофено нишесте и вода. И двата компонента се смесват и нагряват, докато течността се сгъсти. След това сместа се излива в калъпи и се излага на топлина, докато се втвърди и изсъхне. „Този материал е термопластичен. Това означава, че може да бъде моделирана под въздействието на топлина и влажност. Изобретението отваря многобройни възможности за проектиране.