Преходната национална помощ за тютюн е една от ключовите интервенции, които подкрепят тютюнопроизводителите в България през последните години. Тази помощ осигурява стабилност на сектора, подпомага преориентирането на производството към други земеделски дейности и задържа местното население. С наближаването на дебатите за политиките след приключване на настоящия програмен период през 2027 г., тютюнопроизводителите стартираха диалога за запазването на тази помощ и през следващия програмен период (2028-2034 г.).
Гарантирана помощ за тютюн до 2027 г. и нов референтен период
“За разлика от предходни години, при подготовката на Стратегическия план на България за настоящия програмен период 2023-2027 година ние от Националната асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) като браншова организация бяхме сериозен участник в Тематична работна група. По този начин успяхме за тютюнопроизводството да защитим параметри на бюджет, който е одобрен от ЕК като максимално разрешен”. Това заяви в интервю за Агрозона председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) Цветан Филев.
“Успяхме да защитим и друго искане на сектора, а именно да променим стария референтен период, който беше 2007-2009 година. Променихме го с по-близки към настоящите производства години, а именно 2016, 2017 и 2018 година. Направихме промяна и в методологията за определяне на количествата, които се финансират чрез новата интервенция “Преходно национално доплащане за тютюн”. Така в първата година на кандидатстване тютюнопроизводителят посочва еднократно годината на производство, в която е отглеждал тютюн и тя става нова референтна година за него”, поясни Филев.
Начало на преговорите за запазване на преходната помощ и през следващия програмен период
“До 2027 година, заложено в Стратегическия план на България, тютюнопроизводителите имат яснота за интервенцията преходно национално доплащане за тютюн. От европейската асоциация на тютюнопроизводителите UNITAB, в която членуваме 11 държави тютюнопроизводителки от ЕС, излязохме с декларация, която разпространяваме. Тя ще бъде адресирана до всички национални и европейски институции, които са съпричастни към дебата за бъдещата ОСП на ЕС за средващия програмен период 2028-2034 година. Ние имаме едно единствено, простичко и кратко настояване. Желанието ни е интервенцията Преходна национална помощ не само за тютюн, а и за други сектори, да продължи да бъде функция и да съществува и през следващия програмен период”, заяви председателят на НАТ-2010.
Преходната помощ е единствената подкрепа за производителите на тютюн
“Сектор “Тютюн” никога не е ползвал и не е получавал европейски средства по никакви мерки, схеми и интервенции. Това, което може да направи държавата към сектор, който го заслужава е чрез преходна национална помощ за тютюн да стабилизира, финансира и да даде възможност на останалите заети в сектор “Тютюн” в България да преориентират производството си към други браншове и култури, с цел запазване на местното население в селските райони и предпазване от обезлюдяването им”, коментира още Филев.
“Целта на това е да се постигне прилагане на интегрирано земеделие. Това означава в нашите стопанства, които преориентираме към други сектори и производства, частично да се запази и отглеждането на тютюн.”. Това сподели председателят на НАТ-2010.
“Настояваме тази интервенция, която в България се прилага освен за тютюн и за дребни и едри преживни животни, в това число овце и кози, биволи и говеда, да продължи да се прилага и през бъдещия програмен период. За целта трябва да бъде изострено вниманието на много институции – национални и европейски. Мисля, че имаме доста сериозни шансове да го постигнем, особено стартирайки диалога по темата толкова рано”, допълни той.
Как тютюнопроизводителите доказват, че са “активни фермери”, съгласно изискване на ЕС
Преходна национална помощ е схема, необвързана с производството.
Средствата, които получават производителите са върху производството от референтния период 2016, 2017 и 2018 година. За да участват обаче по тази интервенция, тютюнопроизводителите трябва да изпълняват указанието на ЕС да бъдат активни фермери и да продължават да се занимават със земеделие.
“Изпълнението на условието за активен фермер в сектор “Тютюн” постигаме по два начина. Първият начин е чрез регистрация по Наредба № 22 като тютюнопроизводители. Вторият е по Наредба №3, регистрирани като земеделски производители и занимавайки се и с друг вид земеделие, извън тютюнопроизводството”, поясняма Филев.
Така например, кандидаствайки в рамките на Кампания по директни плащания 2024, средствата се получават от производителите в бюджетната и финансова 2025 година.