Стабилни са рибните ресурси в Черно море

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Драстично намалява популацията на акулата

Поредната експедиция по нашето крайбрежие, про­ведена с цел изследване на биоразнообразието, показва наличие на добри рибни ресурси в Черно море. Данните от проучването са представени от доц. Виолин Райков, от Института по океанология към БАН, предаде  НЛРС. Такива проучвания се правят два пъти годишно и са по дого­вор с ИАРА по изпълнение на оперативна програма.

Изследванията са проведе­ни по целия български бряг от Дуранкулак до Царево, на различни дълбочини от 15 до 100 метра, където са концентрирани рибните ре­сурси. Като цяло запасите от риба са добри. Стабилно присъствие се наблюдава при местните видове – три­цона, меджит, барбуна. Даже при барбуната са регистри­рани 5-6 хиляди тона, което позволява устойчив риболов. Наличието на голяма биома­са от дребни риби е добра предпоставка за прииждане и на повече „мигранти“ през Босфора от съседните море­та. Вече се наблюдават пасажи със сафрид, появили са се малките на паламуда, идва чернокоп.

Преброени са 17 вида риби по нашето край­брежие

Варна, карагьоз, Agrozona.bgПо време на изследването учените са преброили общо 17 вида риби по нашето край­брежие – някои местни, други мигриращи. Не всички обаче са в такива количества, че да стават за активен риболов. Те са просто част от биораз­нообразието. В общата брой­ка са включени морски игли и морски кончета, макар че мнозина не ги броят за риби.

Необходимост от регулация на риболова на акули

Притеснително е драстич­ното свиване на популация­та на акулата. Единственият обитател на вида при нас е черноморската акула и в ми­налото числеността й е била висока. Вероятно заради пре­комерен и нерегламентиран улов от всички прилежащи страни, сега много намаля. Очевидно трябва да се отиде към регулация на този рибо­лов.

Мрежите са сред най- честите причини за смъртност при делфинитеделфини, прокуратура, Agrozona.bg

При делфините положение­то е относително стабилно. Те не са застрашени, понеже се защитават от много кон­венции за биоразнообразие. Има и от трите вида, обитава­щи Черно море. Проблемът е, че се заплитат в мрежи и заради това се давят. Но тези китоподобни умират от най- различни болести. Обикнове­но се обвиняват рибарите, но не само мрежите са причина за смъртни случаи при тях.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама