Стабилни са рибните ресурси в Черно море

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Драстично намалява популацията на акулата

Поредната експедиция по нашето крайбрежие, про­ведена с цел изследване на биоразнообразието, показва наличие на добри рибни ресурси в Черно море. Данните от проучването са представени от доц. Виолин Райков, от Института по океанология към БАН, предаде  НЛРС. Такива проучвания се правят два пъти годишно и са по дого­вор с ИАРА по изпълнение на оперативна програма.

Изследванията са проведе­ни по целия български бряг от Дуранкулак до Царево, на различни дълбочини от 15 до 100 метра, където са концентрирани рибните ре­сурси. Като цяло запасите от риба са добри. Стабилно присъствие се наблюдава при местните видове – три­цона, меджит, барбуна. Даже при барбуната са регистри­рани 5-6 хиляди тона, което позволява устойчив риболов. Наличието на голяма биома­са от дребни риби е добра предпоставка за прииждане и на повече „мигранти“ през Босфора от съседните море­та. Вече се наблюдават пасажи със сафрид, появили са се малките на паламуда, идва чернокоп.

Преброени са 17 вида риби по нашето край­брежие

Варна, карагьоз, Agrozona.bgПо време на изследването учените са преброили общо 17 вида риби по нашето край­брежие – някои местни, други мигриращи. Не всички обаче са в такива количества, че да стават за активен риболов. Те са просто част от биораз­нообразието. В общата брой­ка са включени морски игли и морски кончета, макар че мнозина не ги броят за риби.

Необходимост от регулация на риболова на акули

Притеснително е драстич­ното свиване на популация­та на акулата. Единственият обитател на вида при нас е черноморската акула и в ми­налото числеността й е била висока. Вероятно заради пре­комерен и нерегламентиран улов от всички прилежащи страни, сега много намаля. Очевидно трябва да се отиде към регулация на този рибо­лов.

Мрежите са сред най- честите причини за смъртност при делфинитеделфини, прокуратура, Agrozona.bg

При делфините положение­то е относително стабилно. Те не са застрашени, понеже се защитават от много кон­венции за биоразнообразие. Има и от трите вида, обитава­щи Черно море. Проблемът е, че се заплитат в мрежи и заради това се давят. Но тези китоподобни умират от най- различни болести. Обикнове­но се обвиняват рибарите, но не само мрежите са причина за смъртни случаи при тях.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА