Споразумението между пчелари и фермери е печелившо за двете страни

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

 

Пчеларят Георги Земярски е от Стара ЗагораGeorgi Zemqrski, изобилието от различни видове мед прави впечатление на всеки, който мине покрай неговия щанд. Така беше и по време на пищните кукерски празници в Перник тази година. Той и семейството му отглеждат около 500 кошера на 20 км от града. Георги е завършил висше образование в Тракийския университет в родния си град. Специалността му е Зооинжинерство. Споделя, че любовта му не е само към пчелите, интересите му обхващат също земеделието и животновъдството.

Цялото семейство е обединено около една идея

Инициативата за създаването на медения бизнес е на бащата на Георги, която е реализирана през 2004 год. Преди тях няма друг в рода да се е занимавал с пчели, казва момчето. Започват любителски, но с много ентусиазъм. Това води до добрите резултати, които имат днес. За сполуката помагат майката и малката сестра на Георги. Дядо му също е един от важните хора не само в бизнеса, но и в живота им. Самият той, казва че с времето се е запалил, а баща му е виновникът за това. Семейството работи само, няма наети хора. Всичко от началото на производството до етикетите  и опаковките е тяхно производство.med мед

В момента произвеждат 9 вида мед – от рапица, акация, липа, лавандула, горски, слънчогледов, билков и манов. Всички тези разновидности стават възможни, благодарение на практиката им за подвижно пчеларство. Пчеларите имат няколко стационарни пчелини в различни райони – по този начин обхващат горска и полска паша. Така пчелите събират различни видове монофлорен мед, а понякога и манов.

Споразумения с фермерите за паша в нивите им

В различните градове предпочитанията са различни, всеки град обича различен мед. Георги ни споделя, че през лятото на черноморските ни курорти чужденците купуват предимно лавандулов  и акациев мед. Българските клиенти от своя страна търсят най-много липов и билков мед. Любимото на Георги пчелно удоволствие е лавандуловият мед. „Той има фин и нежен аромат“, допълва специалистът.

Лавандуловият мед пчеларите добиват, като карат пчелите на паша в големи 300-400 дка лавандулови насаждения. „Имаме споразумения с много фермери, оставяме стотина кошера в насажденията им. Така пчелите опрашват за тях, а събират нектар за нас“, каза Земярски.

Продажба на дребно, вместо даване на безценица

Всички продукти, които предлагат са висококачествени. Това показва и мястото на пчелина – малко китно селце, сгушено в полите на Сърнена Средна гора, село Сулица. Основен източник на нектар и прашец са различни диворастящи дървета, храсти и треви като дрян, акация, глог, липа, драка, трънки, къпини, диви ябълки и круши. Районът е богат на диви ягоди, което допринася за уникалността на продукта.

17974732_10202910570960971_1206884576_nМановият мед обаче, семейството не добива лесно. Регионът не го позволява. Вадят предимно от липова мана и то на няколко години веднъж.

Освен меда, семейството произвежда пчелен цветен прашец, клеева тинктура, пчелно млечице, восък и мед с пчелен цветен прашец. Един от любимите продукти на клиентите им си остава медът със сушени плодове и ядки.

Тежката работа не плаши пчеларите

Земярски коментира и непостоянното време тази зима. Той е категоричен, че времето през януари и февруари влияе неблагоприятно на пчелните семейства. „През необичайно топлите дни, майката снася яйца и пчелите започват да се грижат за новото поколение – хранят ги и започват да повишават температурата на микроклимата в кошера. Това изисква много енергия и храна т.е. мед. При едно последващо дълготрайно застудяване пчелите не могат да поддържат необходимата топлина за пилото. Така възможността пилото да загине по този начин е голяма, а не рядко и целият кошер, ако е изчерпал запасите си от храна.“, каза пчеларят.кошери

На въпроса защо един млад човек избира тази работа и кое го мотивира, Георги отговаря „Харесва ми“. Не го блазнят нито парите, нито нещо друго, това открива като призвание за себе си.

Пчелите възхищават Георги, заради своята дисциплина. „Всяка пчела си има определена задача, никоя не се бърка в работата на другата. Така трябва да е и при хората, всеки да изпълнява прилежно задачите си и да не гледа другия.“, споделя момчето.

Производителят ни дава и рецепта за имуностимулатор, които ще ни спаси от зимните вируси и пролетни депресии.

  • 1 кг мед
  • 100 г прашец
  • 10 г пчелно млечице

В съд смесваме съставките до пълното им хомогенизиране. След това всяка сутрин на гладно хапваме по лъжица от елексира. С този продукт ние ще заредим организма си с енергия, витамини, минерали, микроелементи и ензими, казва пчеларят. Георги Земярски припомня думите на великия руски професор Пирогов – „Един грам профилактика се равнява на два килограма лечение!”

Станислава Стойкова

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА