Специалният комитет по земеделие обсъди дали има нужда от въвеждането на нови мерки след премахването на млечните квоти

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Правителствата на държавите-членки отново са провели разговори за това дали трябва да се въвеждат нови мерки за защита срещу нестабилните цени на млякото след като бъдат премахнати квотите за производство през следващата година. Експерти обмениха мнения по време на среща на Специалния комитет по земеделие, провела се вчера, като някои от тях предложиха нови решения, а други твърдят, че съществуващите мерки в рамките на ОСП ще са достатъчни, предаде „Agra Europe“.

По време на срещата много делегации са заявили, че съществуващите мерки за необлагодетелстваните райони след 2015 са неадекватни. България, Испания, Полша, Словения, Финландия, Румъния, Австрия и Италия са призовали за целенасочени мерки за подпомагане на земеделските стопани в тези изолирани райони. Междувременно Унгария, Полша и Белгия призоват за преразглеждане на референтните цени в ЕС.

Наскоро Европейският парламент призова Комисията да приеме пакет от мерки за защита на позицията на млекопроизводителите в планинските, отдалечените и необлагодетелствани региони, когато бъдат премахнати квотите през април 2015 г.

Достатъчни ли са текущите мерки?

Дания, Германия, Нидерландия, Обединеното кралство и Ирландия са сред тези, които подкрепят становището на Комисията, че настоящите мерки, договорени за наскоро реформираната ОСП, ще бъдат достатъчни.

Комисията твърди, че секторите на млекопроизводството и млекопреработването са “добре оборудвани с предпазна мрежа, съчетана с регулаторната рамка на Комисията, която може да реагира бързо при извънредни обстоятелства”, след като бъдат премахнати квотите.

Друга група страни се застъпи за така нареченото “меко приземяване”, което ще позволи увеличаването на производството в подготовката за премахването на квотите, за да се улесни преходът и да се избегне необходимостта от механизъм за контрол на предлагането. Ирландия, Дания, Холандия, Люксембург и Чешката република призоват за такива мерки заедно с решение за намаляване на размера на глобата за страни, надхвърлящи техните производствени ограничения. Други, включително Белгия, Полша, Германия и Австрия заявиха, че модифицирането на „коефициента на масленост” в маслото може да помогне за предотвратяване на нестабилността.

Комисията обяви днес , че цените на млякото в ЕС са достигнали рекордните € 40.40 за 100 кг. през декември 2013 г., което представлява увеличение с 18% спрямо декември 2012 г., а очакванията са те да останат стабилни през цялата 2014 година.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА