Обучават фермерите в отглеждането на сорго, суданка и техните хибриди

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Соргото става все по-предпочитана култура от земеделците в години на засушаване

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) ще проведе дистанционен семинар на тема: „Отглеждане на сорго, суданка и техните хибриди  в отговор на климатичните промени. Разпространение, значение и технология на отглеждане”. Срещата ще се проведе на 4 юни, четвъртък, от 13.00 ч., като ще бъде използвана онлайн платформата ZOOM. Включването ще бъде възможно през електронно устройство (телефон, лаптоп, компютър) с достъп до интернет.

Лектор на семинара ще бъде доц. д-р Калин Сланев от Земеделски институт – гр. Шумен към Селскостопанска академия. Доц. д-р Сланев работи от години по проблемите на селекцията и семепроизводството на културни растения и по-специално на сорго, суданка и соргосуданкови хибриди. Заедно с проф. д-р Цветан Кикиндонов е автор  на книгата “Соргото в България и чужбина”.

Обучението включва два модула:

  • Сорго и суданка – значение, разпространение и използване в животновъдството;
  • Агротехника при отглеждането на сорго за зърно и суданка за зелена маса.

Ще бъде представена и дейността на НССЗ по подмярка 2.1.2 „Консултантски услуги за малки земеделски стопанства“ от ПРСР 2014-2020 г.

Участието в обучението е безплатно и без такси за земеделски стопани от цялата страна. За да се включите в семинара може да се регистрирате на следния линк, а  за повече информация може да се обадите на тел. 02 98100975 или 02 98100979.

Различни приложения

Соргото става все по-предпочитана култура от земеделците в години на засушаване и се използва за алтернатива на царевицата. Неговата популярност сред земеделските стопани расте постоянно, защото не изисква много разходи за отглеждане, адаптира се много лесно към различни почвени и климатични условия и намира разнообразни приложения – използва се за зърно, захар, силаж, биомаса и др.

Соргото е едно от най-разпространените културни растения в света и заема пето място в световното производство на зърно след пшеницата, ориза, царевицата и ечемика. Характерно за това растение е неговата сухоустойчивост. В райони с големи засушавания и горещ климат от соргото се получават по-високи добиви в сравнение с царевицата. При продължителна суша растението има способността да задържа растежа и развитието си и при валеж да ги възстановява отново. Соргото е много добра храна за почти всички видове животни, а по хранителна стойност се изравнява с царевицата.

Стопанските качества на соргото го определят като култура с разностранно приложение. Освен за производство на фуражи за животновъдството, то намира приложение и като храна на хората. Липсата на глутен, високото белтъчно съдържание, възможностите за овкусяване и други предимства определят соргото като важна диетична храна.

 

ПРОГРАМА НА СЕМИНАРА

начало:  13.00 часа

линк за регистрация:  https://forms.gle/dDBqnTQ86Me5c2Dr7

линк за срещата: https://us02web.zoom.us/j/81541497067, ID: 815 4149 7067

13.00 – 13.15      Представяне на лектора и участниците в семинара

13.15  – 14.00     Сорго и суданка – значение, разпространение и използване в животновъдството

14.00  – 14.45     Агротехника при отглеждането на сорго за зърно и суданка за зелена маса

14.45 – 15.00      Дискусия

            Лектор:    доц. д-р Калин Сланев – преподавател в секция „Селекция и семепроизводство на културни растения“ към Шуменски университет ”Епископ Константин Преславски”

 15.05 – 15.35        Представяне дейността на НССЗ по подмярка 2.1.2 „Консултантски услуги за малки земеделски стопанства“

          Лектор:    Експерт от НССЗ

15.35 – 15.45      Дискусия и закриване на семинара

 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА