Сезонът на берачите в Европа

Кирил Александров
Кирил Александров
7 Минути

Работа в земеделието извън България? Освен бране на  плодове и зеленчуци, не се надявайте на друга позиция в сферата на агропроизводството за летния период. Набирането на нашенци е основно в периода ноември- февруари, тъй като селскостопанският сезон в Испания и Португалия, за където Агенцията по заетостта основно набира кандидати, започва през февруари-март.

Свободни места

За лятото берачите на плодове са най-търсени, съобщиха за „Агрозона“ от Агенцията по заетостта. Търсят се хора за прибиране на ягоди в Испания и основно на малини в Португалия. Набират се работници и за бране на десертен грах в Дания и Португалия, като кампанията за подбор на работници за този вид работа е обикновено през февруари и март. Статистиката показва, че за 2016 г. за бране на ягоди в Испания работодателите са обявили 600 работни места, за бране на малини и други меки плодове в Португалия – 500 работни места, а за бране на десертен грах в Португалия и Дания – 300 работни места.

Условията и парите

За Испания брутната заплата е 39.87 евро на ден; нето 38.40 евро на ден след удръжките за социални, здравни осигуровки и ДОД. Жилището се осигурява безплатно от работодателя. Настаняването е в къщи (обикновено тухлени постройки, но може да са тип фургони), оборудвани с легла, матраци, завивки, баня, тоалетна, бойлер, пералня; кухня с котлони, хладилник, посуда. Възможно е да се работи рано сутрин до 12:00 ч. и след това да се доработи по-късно в следобедните часове до 18:30 ч., ако температурите са много високи. Пътуването до работното място е организирано.

За Португалия – месечно брутно възнаграждение, вариращо между 725 евро и 1 190 евро, което се формира от основна заплата (505 евро месечно) + средства за храна, които се натрупват към месечното заплащане (4,27 евро на работен ден) + бонуси за продуктивност (до 250 евро месечно) + заплащане за извънреден труд (вариращо от 100 евро до 200 евро месечно) + 1/12 от средствата по време на ваканции/Коледа (84 евро месечно) + заплащане за неизползван отпуск (42 евро месечно). Работното време е 40 часа седмично с възможност за извънреден труд, с ротация на почивните дни. Настаняването е в малки къщи, в някои ферми – във фургони с повече легла, тип войнишки спални. Заплаща се по 1 евро на ден за консумативи. Пътуването до работното място е организирано.

За бране на грах в Дания и Португалия:

Дания – работа на норма, 0,60 евро цента/кг. Приблизително 1 000-3 000 евро в зависимост от уменията на работниците. Настаняването е в каравани, при заплащане между 4-8 евро на ден за консумативи (вода, ток, ползване на домакинска техника).

Португалия – минимално заплащане от 700 евро на месец. В зависимост от добавките за продуктивност се достига до заплащане от 1 200 евро на месец. Настаняването е в къщи (3 до 5 човека в къща) при заплащане 2 евро на ден за консумативи (вода, ток, ползване на домакинска техника).

Работа след лятото malina_farmer_fermer_plod

След сезона на берачите страните-членки започват да предлагат и други позиции в сферата на земеделието, те обаче са само за квалифицирана работна ръка. Сред най-търсените са механици на селскостопански и индустриални машини.  Това показват данните на европейския портал за професионална мобилност (EURES).  Агрозона направи проверка за свободните позиции при земеделието в едни от най-големите европейски сайтове. Въпреки данните, оказва се, че във Великобритания търсят все пак селекционери на фуражни треви и растения и директори по селектиране на пшеница. Французите търсят селекционери на растения, а испанците – специалисти по отглеждане на домати.

Опитът на нашенци

За повече информация потърсихме и български студенти, които ходят на т.нар. бригади в чужбина. Николай Делчев учи приложна лингвистика в Югозападен университет „Неофит Рилски“. През май месец подава биография до няколко работодателя в Англия. Кандидатства за позициите берач на ягоди и берач на гъби. Средната заплата, за която кандидатства е 1500 паунда. Минава 1 месец без никой да го потърси. С помощта на приятели успява да се свърже с фирма от Германия, която му обещава 1200 евро за да поддържа градините й. След устна договорка той все още очаква да бъде извикан, но компанията всеки път му заявява, че все още не са подготвени да го наемат. Николай споделя, че всъщност, колкото и примамливи да са позициите в чужбина, то всъщност е много трудно да бъдеш нает. Изисква се опит и подходящо образование, за да влязат в контакт с теб, но дори и след договорка, отново заминаването ти не е сигурно, както е в неговия случай. Той съветва хората, търсещи сезонна заетост извън България да не чакат последния момент за кандидатстване, а да започнат да изпращат документите си още в началото на годината и да наблегнат сериозно на езиците.

Какво показват данните?

 Европейската статистика към 2011 г. показва, че водещите страни по заетост в сектор на земеделието са Германия с 40 хил. души, Испания 18, 5 хил. души, Франция 25 хил. души и Италия 22,9 хил. души. За тази година традиционно най-много служители се търсят в Германия – 540 хиляди, но за всички сектори. Строителните компании в Германия масово търсят фрезисти, шлосери и заварчици. За 40-часова седмица фирмите предлагат 1000 лв. Свободните позиции обаче са предимно в хотелиерството и ресторантьорството.

Brexitанализ -4

Във Великобритания вакантните места са близо 56 хиляди за това лято. Ще се отрази ли гласуваният на референдум Brexit за българските берачи, болногледачи и строители. След падането на ограниченията на 1 януари 2014 г. те имаха възможността свободно да работят във Великобритания.

От българското министерство на финансите прогнозират , че след Brexit Великобритания ще приема само квалифицирани работници. В МФ се опасяват, че може да се наложи българите да си вадят разрешителни за престой и за работа. Един от основните въпроси е дали нашенците, живеещи на Острова, ще намалят изпращаните пари за роднините си у нас. 100-120 млн. лева годишно е сумата, която те превеждат в България по данни на БНБ за 2013-2015 г.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА