Село за чудо и приказ

Кирил Александров
Кирил Александров
9 Минути

Още с пристигането си в село Чавдар ни посреща детска глъчка – група от детската градина на разходка в центъра на селцето с учителката си. Мостчета, пейки, цветни аранжировки, влакчета за малчуганите, дървена арка и перфектно подредени плочки. Така изглежда централната част на населеното място. Там е и кметството. Кметът, Пенчо Геров, е в своя четвърти мандат.  Причината да го преизбират толкова пъти е видима за всеки, преминал пътната табела „Чавдар“. Още в първия си мандат Геров е започнал да използва горския ресурс на селото, в резултат на което годишно то започнало да получава 150-180 хил. лв печалба. С тях кметството започнало да разработва проекти  за финансиране от европейските фондове.

След като селото е обновено като инфраструктура и центърът му се е превърнал в европейски, е дошъл ред на туризма. Сега на дневен ред е именно развитието на Чавдар като туристическа дестинация. И вече определено има успехи в тази посока. В местността „Света Петка“ (на 2 км от кметството), са изградени параклис, спортно-туристически атракции – стени за катерене, въжени линии, детски площадки. Всеки делничен ден там пристигат автобуси с деца от столицата, за да се забавляват на атракциите. Има и музей с разкопки от неолита. А най-любопитни за приключенците са възстановките на неолитни къщички, които се отдават за нощувки. Зад кметството се изгражда японска градина, а плановете за догодина включват музей, в който да са съчетани старинни находки и съвременни технологии.

selo_centar
Центърът на селото

Инвестициите в Чавдар са основно от средствата, отпускани от ЕС за развитие на селските райони. Усвоени са и средства по програмите за енергийна ефективност. Санирани са сградите на училището, детската градина и общината. В резултат на това, по думите на кмета, спестяванията от горива са между 40 и 50 хил. лв на година.

Какво празнува Чавдар?

И понеже за да има село, са нужни хора, общината е приела план за развитие, в който са включени мерки за задържане на жителите в селото. Това, което се прави почти непрестанно обаче, са празниците. Общината и читалището работят в тясна връзка „и сме убедени, че трябва да има живот“, разказва Пенчо Геров. Затова в селото има състави – хорови и танцови, има група за модерни танци. Празнуват се Празник на плодородието, на селото, всички национални празници, с тържествен ритуал започва жътвата. „Всичко онова, което може да направи интересен живота в Чавдар, се опитваме да го правим.“, казва кметът.

Има пенсионерски, но и младежки клуб с маси за джага. В училището децата разполагат с модерни кортове за тенис и футбол на малки врати. Въпреки че село Чавдар определено е различно от останалите български села, децата и в него намаляват, с тъга споделя кметът: „Колкото и да е красиво селото, на младите хора предпочитат големите градове.“ Училището обучава деца до 7-ми клас, а в класовете са по 9-10 деца. В детската градина също са създадени прекрасни условия за малчуганите – басейн, амфитеатрална сцена, забавни съоръжения по двора.  Децата от училището и детската градина наброяват общо 100. „Имаме си и ромчета – да са ни живи и здрави“, казва кметът.

Ромите и българите в селото живеят спокойно заедно, споделят едни и същи квартали, ромската общност не е концентрирана в самостоятелна махала. Хората от ромски произход работят по програмите на общината, разказа кметът. Освен общината работни места за хората от селото осигуряват и три големи предприятия „Елаците-Мед“, Дънди Прешъс Металс” в Челопеч и „Аурубис“ в Пирдоп. „Сутрин работоспособното население се качва на рейсовете и излиза от Чавдар и вечер се връща.“, разказва Пенчо Геров.

Промяна на земеделието

tenis
Учениците имат прекрасна база за спортуване

Въпреки големите компании, които предоставят работни места, селскостопанската дейност в селото също се развива усилено: „Няма място, което да не е разорано в Чавдар“. Населеното място било известно с това, че земите в района се обработвали най-добре. Земеделска кооперация е наследник на бившето ТКЗС, има и 4-5 фирми, които се занимават с обработката на земята. Понеже конкуренцията между компаниите за парцелите е голяма, рентите също били добри – около 44 лв/дка се плащали за общинската земя, хората обикновено вземали в натура – по  приблизително 50 кг жито от декар, според реколтата. Кметът обаче разказва, че сега се правят опити за промяна модела на земеделие в селото: „На мен ми се иска да не засаждаме само жито и царевица.“ Планът му е да се развиват трайните насаждения като първите стъпки за това ще са 180 дка общинска земя да се засеят с такива култури със средства от европейски програми. Тогава приходите на общината ще нараснат три пъти, казва Геров.

Да се съживи реката, да се съживи градината

Неолитните къщички приемат гости
Неолитните къщички приемат гости

Кметът сподели с „Агрозона“, че когато бил дете, селото било зеленчукова градина, поливното земеделие било широко застъпено. С развитие на индустрията обаче, река Тополница, от която се напоявали насажденията, била замърсена. Тя, по думите на кмета, станала „мъртва“ и в селото престанало да се полива. Сега се работи в посока изчистване водите на реката, които се замърсяват от изоставен рудник посредством Медетска река. Ако Тополница се съживи за поливане, ще е добре за развиване на трайните насаждения, а програма за изчистването на реката имало.

Що се отнася до животвовъдството – то е намаляло спрямо десетилетия назад, но „все още се държи“. Основно се отглеждали овце, имало две големи стада с по 900 и 450 овце, 4-5 стада били с между 80 и 100 животни. Имало и кози в Чавдар. „Козите са богатството на пенсионерите“, казва кметът. Отглеждали ги предимно възрастни хора с малки доходи. От едрия рогат добитък имало крави. Селото разполагало с пасища, които били раздадени съгласно законовите изисквания, но както и на други места в страната, и в Чавдар за тях мераклиите били много.

Фасул и нищо друго

И тъй като почти всяко село си има свое производство, с което се гордее, Чевдар също си има земеделска гордост – бамбал фасул. Той е едър и много вкусен, разказва ни кметът. Пенчо Геров даже има и забавен спомен, която ни разказа. Семейство от Гърция посетило дома му, съпругата на Геров сервирала пържоли  и фасул. Чужденците толкова харесали боба, че оставили месото и с охота изяли фасула. След това, когато кметското семейство щяло да гостува в Гърция, домакините от южната ни съседка искали българите да им занесат фасул и нищо друго.

„Аз самият садя на година 180 корена домати, садя чушки, фасул, имам парник – краставици. Няма дом в Чавдар, който да няма градинка.“, разказва кметът. В градините имало и цветя – да ги красят. Домакини в модерното село все още правели домашни сирене и кисело мляко.

 

Анета Стефанова

bb08a90b4c769f369267602ff7e4ad88619d48e4be9bbe1e68pimgpsh_fullsize_distrТекстът е публикуван

в декемврийския брой

на сп. “Агрозона”.

Още интересни материали –

четете в изданието.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА