Състояние на основните земеделски култури и пролетни посеви

Златко Златков
Златко Златков
6 Минути

Българската агенция по безопасност на храните информира, че към 04.05.2012 г. благоприятните температурни условия през месец април са довели до ускорена вегетация при земеделските култури. Среднодневните температури са се доближили, а в отделни региони на страната и надхвърлили нормата за периода. Били са регистрирани и първите пролетни слани, в районите на Благоевград, Бургас, Пловдив, Пазарджик, Перник.

Влагозапасеността на почвата се е подобрила в някои райони благодарение на падналите валежи в края на втората десетдневка на април, като те са  обезпечили дружното и редовно поникване на пролетните култури. Показателите на пределната почвена влагоемност (ППВ) за страната са били 50%, което се е оформило като основен проблем за вегетацията на житните култури и за сеитбата на слънчоглед, но последните дъждове са подобрили ситуацията.

При пшеницата се е наблюдавала фенофаза на развитие – „вретенене”, а при ечемика – „вретенене” до „начало на изкласяване”.

През месец април е започнала пролетната миграция на житните дървеници към есенниците, но плътността на неприятеля в страната е под установените прагове на  икономическа вредност (ПИВ).

Плътността на обикновената житна пиявица също е под прага на икономическата вредност. Яйцеснасяне е установено в областите Велико Търново, Видин, Плевен, Стара Загора, Търговище и Хасково, като във Видин и Хасково е констатирано начало на излюпване на ларви. Третирани са 11 хил. дка срещу възрастните форми.

Начало на излюпване на листни въшки е наблюдавано в област Стара Загора, а масово разпространение на ларви и възрастни с плътност 5-10 бр./растение  е отчетено в област Ямбол.

През месец април е установена поява на пшеничен трипс в посеви с пшеница в областите Враца и Стара Загора. Плътността на неприятеля е под ПИВ.

Развитието на болестта брашнеста мана е в пряка зависимост от метеорологичните условия. Единични петна по долните листа са установени в областите Видин, Габрово, Плевен, Русе, София, Търговище, Шумен и Хасково. В област Ямбол степента на нападение при пшеницата достига до 30-35%.  Третирани  са 499 хил. дка с пшеница.

Единични петна от септориози по житните култури са установени в областите Кюстендил, Разград, Русе и Шумен. До 5% достигат пораженията по листата от долните етажи в областите Велико Търново, Перник, Търговище, а до 10% в района на Плевен. Средна степен на нападение е наблюдавана в посеви на областите Видин и Ямбол. Извършено е третиране на 374 хил. дка.

В регионите на Плевен и Ямбол е отчетено нападение от кафява ръжда в отделни посеви. Отчетената степен на нападение в област Ямбол е с 10-15% над ПИВ. Третирани са били 38 хил. дка.

При рапицата е наблюдавана фенофаза „цъфтеж”. Екстремалните зимни условия са били неблагоприятни за успешното презимуване на рапицата. Физиологичното състояние на културата в страната варира от незадоволително до добро в зависимост от условията на презимуване. Голяма част от посевите не са добре гарнирани и са с различна гъстота.

Във всички области на страната, където се отглежда рапица, е констатирана вредна дейност от неприятеля рапичен цветояд. Борбата е насочена срещу възрастните във фенофаза „бутонизация” и се определя от състоянието на посева и прага на икономическа вредност. Обработени са 521 хил. дка.

Установени са поражения от рапичния и зелев стъблени скритохоботници в районите на Варна, Враца, Пловдив, Разград, Русе Стара Загора и Търговище. Третирания са проведени на 58 хил. дка.

В област Търговище е отчетено нападение по стъблата на рапицата от сухо стъблено гниене (фомоза) от 0 до 5%. Предпазно третиране е извършено на 116 хил. дка в областите Враца и Плевен.

При царевицата е отчетена фенофаза „поникване” до „3-лист”, а при слънчогледа – „2-ри – 3-ти чифт същински листа”.

От втората десетдневка на месец април е констатирано начало на вредна дейност на сив царевичен хоботник в посеви с царевица в областите Видин, Велико Търново, Враца, Монтана, Плевен и Разград в плътност до 1 бр./кв.м. На 1 200 дка в област Враца е отчетена плътност над ПИВ 5-6 бр./кв.м. Данни за нападнати площи със слънчоглед има в областите Велико Търново, Враца, Ловеч, Монтана, Плевен, Разград, като отчетената плътност достига до 4-5 бр./кв.м. Извършено е вегетационно третиране с разрешени инсектициди на площ от 2 500 дка в област Враца.

По данни на Главна дирекция „Земеделие и поземлени отношения” – МЗХ към 10 май са подхранени  10 379 хил. дка с пшеница (95,3% от площите за реколтиране) и 1 785 хил. дка с ечемик (96,7%).

Площите третирани с хербициди за контрол на плевелите са:
– пшеница – 8 439 хил. дка (77,5% от площта за реколтиране);
– ечемик – 1 473 хил. дка (79,8% от площта за реколтиране);

Пропадналите площи от неблагоприятните зимни условия до момента възлизат на:
– 15 хил. дка пшеница – 0,14% спрямо засетите;
– 21 хил. дка ечемик – 1,14% спрямо засетите;
– 909 хил. дка рапица – 35,29% спрямо засетите.

Сеитбата на пролетните култури все още не е приключила и е както следва:

Царевица за зърно:

–       засети площи – 4 306 хил. дка;

–       подхранени – 3 134 хил. дка;

–       третирани с хербициди – 2 741 хил. дка.

Слънчоглед:

–       засети площи – 7 309 хил. дка;

–       подхранени – 5 377 хил. дка;

–       третирани с хербициди – 4 595 хил. дка.

 

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА