САЩ губи импорта на свинско в Китай, кой ще е следващият голям вносител?

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

През 2019 г. продажбите на свинско месо в САЩ бяха повлияни от американско-китайската търговска война и АЧС. Според официалните данни болестта намали броя на свинете в китайското национално стадо с 41%. Според Agweb, позовавайки се на анализатори от Steiner Consulting Group, през 2020 г. пазарът в Щатите  ще зависи от ситуацията в Китай.

Способността на американските свиневъди да изнасят свинско месо по света ще се отрази на продажбите. Според последните данни през 2019 г. САЩ произвеждат рекордно количество от това месо, а през 2020 г. ще има нов, с производство над 12,9 милиона тона. От тях 16% повече ще бъдат изпратени за износ, отколкото през 2019 г. (6,4 милиона тона), или 7,4 милиона тона.

Въпреки че САЩ се явява с най-ниски производствени цени на свинско месо в света, има сериозна пречка за износа за Китай. В отговор на вносните мита от Щатите, китайските власти въведоха свои собствени, по-специално 72-процентова тарифа, която се прилага за свинското месо.

Ако Китай остане най-големият производител и потребител на свинско месо в света и загуби до 50% от вътрешното си производство, то ще трябва да внася в големи количества или ще се опита да компенсира недостига си с други видове животински протеини. Страната ще се нуждае от надежден доставчик, но кой на световния пазар може да стане такъв?

Ако допълнителните тарифи продължат да се прилагат за американското свинско месо, то ще загуби своята конкурентоспособност. Вместо САЩ, Бразилия, Канада и европейските страни ще внасят свинско месо в Китай. Сега много зависи от това дали двете най-големи икономики в света ще подпишат „частична“ търговска сделка или не. Ако не сключат сделка, китайците ще изконсумират запасите си, а американците ще продават излишъка си на други страни.

Американските фермери могат да изкарат добри пари от износа на свинско месо в Китай.

Кризата е неизбежна, казва главният анализатор на INTL FCStone. Според него броят на свинете в китайското национално стадо е намалял с 60-70%, спрямо данните регистрирани преди епидемията от АЧС. За да отглеждат отново, китайците ще запазят повече прасенца за угояване, което означава, че всъщност производството за вътрешни нужди ще намалее с 45-50%. Това ще се отрази на ситуацията в света: недостигът на 7% животински протеин от общото производство през 2019 г. ще предизвика увеличение на пазарните цени.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА