Съхраняваме плодовете между 0 и 5 градуса през зимата

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Какво можем да направим към този момент, за да съхраним плодовете през зимата? Съвети за читателите на “Агрозона” дава проф. д-р Аргир Живондов от Института по овощарство в Пловдив. Не всички плодове можем да съхраним през зимата, но успешно можем да запазим ябълки, зимни круши, дюли, кестени. Сухите плодове като орехи и лешници, бадеми – могат лесно да се съхранят като просто се държат в сухо помещение. Ябълките, крушите и дюлите изискват температура от 0 до 5 градуса. Не трябва градусите да падат под нулата.

В домашни условия се нареждат в щайги на редове с постелени вестници между редовете и на дъното. Добре е дори всеки плод да е опакован в отделна хартиена чашка. Без да се притискат плодовете един до друг, се нареждат в щайгите в хладно помещение (между 0 и 5 градуса). През седмица или 10 дни се преглеждат,  ако има плод, който е започнал да се разваля, да се отстрани. Целта е да не се разпространи гниенето.

По-големи количества плодове се съхраняват в хладилни камери, при контролирани условия, където температурата е същата. Там се поддържа и влажност около и над 80%. В камерите се освобождава и етилен, който също способства за съхраняването на плодовете. В противен случай те ще отделят “собствения си етилен и ще се омазняват”, каза професорът.

По думите на специалиста всички видове овошки могат да се засаждат и сега, и през цялата зима до пролетта включително, стига почвата да не е замръзнала и да няма минусови температури на въздуха. За да бъдат предпазени младите дръвчета, се увиват с дебел пласт амбалажна хартия или с изолационни тръби, когато дръвчетата са тънки. Когато те са по-дебели, няма нужда да бъдат увивани, защото са по-студоустойчиви. Райската ябълка, нарът и смокинята и като цяло по-топлолюбивите видове трябва да пазим от студа, дори вече дърветата да са стари. Увиването с амбалажна хартия на много пластове и привързването на хартията към дървото е ефикасно средство и против нагризване на кората на дръвчетата от зайци.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА