Съхранете ябълките до другата пролет

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

Да отгледате богата реколта от ябълки е само половината работа, втората половина е да запазите събраните плодове. Не всеки разполага с хладно мазе или специално хранилище. На болшинството хора се налага да донесат събраните ябълки в градското си жилище и да си съхраняват там по всички възможни начини. Разбира се, всеки отгледал плодове, иска те да се запазят възможно най-дълго време. Кое е най-подходщото място за тези плодове? Можете ли по някакъв начин да обработите ябълките? Опитайте се да изберете този начин на съхранение, който повече ви подхожда – традиционен или нетрадиционен.

 

Основните правила

За да могат плодовете или зеленчуците да се запазят по-дълго време свежи и неповредени, трябва да съблюдавате определени правила. За ябълките също съществуват такива закони.

  1. Всяка ябълка принадлежи към определен сорт. Сред тях могат да се отделят летни, есенни и зимни сортове. За всеки един от тях има определен срок на съхранение. Летните сортове запазват своите вкусови и външни качества кратко време, максимум 15 дни. Есенните ябълки са качествени около 2 месеца. Зимните сортове запазват своите качества в продължение на 7-8 месеца. Кожицата им е плътна и дебела, а освен това е покрита с естествен восъчен налеп.
  2. Ябълките са нежни плодове, те не обичат резките колебания в температурата. Не трябва да пренасяте щайгите с тях от едно помещение в друго. Смяната на топло със студено и обратното ще доведе до повече развалени ябълки.
  3. Избирайки да съхраните зимни ябълки, помнете, че восъчният им налеп е вид защита. Не е желателно той да е повреден. Трябва да берете ябълките внимателно, най-добре с плодната дръжка и то когато плодовете не са напълно узрели. В периода на лагеруване те ще постигнат вкусовите си качества.
  4. В процеса на съхраняване ябълките отделят голямо количество етилен. Това вещество действа на всички плодове и зеленчуци, които се намират наблизо. Те много бързо узряват и започват да се развалят. А самите ябълки също се изменят към по-добро: те стават по-малко сочни, а плодовото им месо се превръща в кашица.

 

Как да ги запазите

Такива плодове, като ябълките, добре понасят съхранението в помещение с ниска температура. В градското жилище такова място може да бъде само балконът, лоджията или килерът с възможност за проветряване. Най-благоприятната температура е от минус 2 до 5 градуса. Съществуват няколко начина за запазване на плодовете.

В термокутия

Такова място за съхранение можете да си направите сами и да го държите на балкона през цялата зима, независимо дали терасата ви е остъклена или не. В такава кутия температурата ще е постоянна и тя ще е защита от внезапни мразове. За направата й трябва да вземете 2 картонени кутии с различен размер, стиропор с дебелина 5 см, изолатор (дървени стърготини, монтажна пяна или парцали). Трябва да подберете кутиите така, че между голямата и малката да остава разлика около 15 см. Тази пролука се попълва с приготвения изолатор. Стиропорът може да се постави на дъното на малката кутия, а върху него да се наредят ябълките до запълването на кутията. След това малката кутия се затваря, а отгоре й се слага още един слой стиропор. След това затворете и голямата кутия и покрийте с дебело одеяло.

В хартия

Този начин не подходящ за тези, които са събрали огромна реколта. Той е идеален за малко количество плодове. Всяка ябълка трябва да се завие внимателно в хартия, като за тази цел можете използвате стари вестници, салфетки, чиста бяла хартия и др. Завитите плодове се поставят в дървени или пластмасови щайги или кашони.

 

В пликове

За тази цел е подходящ всякакъв вид и размер полиетиленови пликове. Те трябва да се поставят в щайгата така, че краищата им да висят. Когато съдът се запълни догоре, тези висящи краища трябва да се затворят на принципа на пощенски плик.

Всяка ябълка се поставя в отделно пликче, което се завързва здраво. Малките пакетчета се слагат в голяма щайга и се изнасят на прохладно място. Преди опааковането обаче е желателно да подържите ябълките на хлад в продължение на 2 часа.

 

Обработете правилно

Има няколко начина за обработка преди съхранението на ябълките, но те са за търпеливите хора. Един от методите е всеки един от плодове да бъде обмазан с глицерин. 

Друг метод е да приготвите смес от 500 г спирт и 100 г настойка от прополис. В тази смес се топи всяка ябълка, а след това се оставя да просъхне добре.

Можете и да разтопите до течно състояние пчелен восък или парафин. Придържайки ябълката за опашката, потопете я в тази течност напълно, след това оставете добре да изсъхне и оставете за съхранение.

Обработените по този начин плодове е най-добре да се съхраняват в щайти, пълни с дървени стърготини. Ябълките се редят на слоеве. Всеки слой трябва да е облъчен с бактерицидна ултравиолетова лампа за 30 минути от разстояние 1,5 м. Това ще позволи да предпазите плодовете от загниване.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА