С какво иска да се храни мозъкът?

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
8 Минути

Ot години докторите се опитват да намерят магическото хапче, което ще ни направи по-умни. Природата обаче се грижи хранителните вещества за мозъка да се намират в определени храни.  Всъщност учени от целия свят потвърждават, че мозъкът първо възприема въздействието от храната.  Каква диета е подходяща за гении и за тези, които искат да подобрят своите умствени способности?

 Орехи

walnut-fb

Може би една от най-големите ценности за нашия ум са орехите, които неслучайно по форма напомнят на човешкия мозък. Техните ядра са богати на Витамин В, фосфор, магнезий и калций – вещества , които подобряват умствената дейност.  Също така, те съдържат свободни аминокиселини (аспарагин, валин, глутамин, хистидин, серин, фенилаланин и цистеин), провитамин А, витамин Е, минерали и микроелементи (йод, калций, калий, кобалт, магнезий, желязо, цинк, фосфор).

77 % от ядрото на ореха се състои от ненаситени мазнини, които съдържат най-малко холестерол. По този начин наличието на ядки в комплекс от биологично активни вещества и лецитин е в състояние да премахне нервното напрежение, подобри паметта и концентрацията. Ядките предотвратяват и преждевременното стареене на мозъка.

Как да приемаме: Възрастните трябва да ядат до пет ореха на ден, а децата до възраст до 3 години – три ореха.

Риба

backed-carp-fish-6001

Шампионът по съдържание на Омега-3 мастни киселини е рибата, които са от съществено значение за развитието на мозъка. Подобряването на умствената дейност също се влияе и от присъствието на йод , фосфор и витамин В12. Учените са доказали, че всяка консумация на риба увеличава сивото вещество на мозъчните клетки. Само една порция седмично намалява шансовете за страдащи от болестта на Алцхаймер в напреднала възраст. Механизмът на действие на мастни киселини е както следва: слоят от неврони в мозъка с възрастта губи своята еластичност и мекота поради излишък на холестерол и наситени мазнини. Омега-3 коригира този недостатък и причинява неврони, които работят добре и хармонично. Киселината е отговорна за наситеността на кислород до мозъка и увеличава притока на кръв. Това ни дава възможност за по-добро усвояване на нова информация и запомняне на стара, както и избягване на деменция, причинена от мозъчно-съдови заболявания. Яденето на риба също така се отразява на цялостното емоционално състояние – тя помага да се избегне стрес и депресия, което оказва пряко влияние върху общото психическо състояние.

Идеални за мозъка са ястия от херинга, риба тон, пъстърва и сьомга.

Как да приемаме: рибата може да се консумира под всякаква форма: пържена, задушена и на пара. Специалистите препоръчват сьомга на пара. Тази риба може да се яде 2-3 пъти седмично.

Морски дарове

fresh_shrimp

Ако във вашата диета редовно се появяват морски дарове, особено стриди, то мозъчния Ви блясък е подсигурен. Високото съдържание на цинк и желязо в морските дарове ви позволява да увеличите остротата на ума. И двата елемента Ви помагат да бъдете  фокусиран и да не забравяте информация. С недостига на цинк и желязо ние страдаме от провали в паметта и ниска концентрация.

Как да приемаме: 3-4 порции морски дарове на седмица ще ви помогнат да запазите мозъка си в перфектно състояние.

Млечни продукти

milk_sirene_cheese_

Прясното мляко, киселото мляко, изварата и сиренето съдържат калций, необходими за нас, които насърчават предаването на нервните импулси в мозъка.

Киселото мляко съдържа витамини А, В3, В12. В витамините са от съществено значение за подобряване на енергията, поддържане на нервната система и регулирането на холестерола в кръвта. Витамин А помага за поддържане на здрава кожа и зрение. Също така, той  се бори и с инфекции.

В млякото се съдържа цинк, който е необходим за поддържане на дейността на мозъка и го предпазва от преждевременно стареене, тъй като този продукт спомага за отделянето на токсини.

Как да приемаме:  От прясното мляко е достатъчно да се пие чаша на ден. 200-300 грама кисело мляко на ден са Ви достатъчни за да осигурите на мозъка си необходимите хранителни вещества.

Ягоди и плодове

strawberries

Ягоди, плодове, плодови напитки, сокове – цялото това разнообразие е необходимо да присъства на масата, ако искате да се чувствате здрави и поддържате яснота на мисълта.

Най-полезна е боровинката. Тя стимулира двигателните умения, координацията, общата способност за учене. Почти всички плодове значително ускоряват процесите на мозъка. Малината съдържа антоцианини, които предпазват невроните на мозъка, свързани с памет. Фицетинът, който изобилства в ягодите, помага за разширяване на дългосрочната памет.

Всички плодове съдържат антиоксиданти, които повишават ефективността на мозъка, благодарение на съдържащите се флавоноиди. Също така, те имат богато наличие на витамин С и Е, В1, В3, В6 и средства, които стимулират метаболизма в мозъка на кислород.

Как да приемаме: Ако ядете чаша плодове на ден, след няколко месеца ще получите забележителен напредък в работата на ума. 400 грама пресни плодове помагат за предотвратяване на мозъка стареене.

Зеленчуци

Vegetables

Цвекло, зеле, броколи, спанак, печени картофи, домати, чушки – задължителни в диетата на хората, занимаващи се с умствена дейност. Всички те съдържат голямо количество антиоксиданти и други вещества, положително влияещи върху мозъка. Зеленчуците от всички цветове са важни, но особено ценни са зелените. Те съдържат витамин К – необходим за нормалното развитие на костите и желязо – за поддържане на здрав разум. Зелените зеленчуци помагат за припомняне на подробностите около дадена информация. Мозъчната активност се стимулира и от B6 витамини, В12 и фолиева киселина.

Как да приемаме: Лекарите препоръчват да се ядат 500 грама пресни зеленчуци на ден. Но всички ние знаем, че да ядеш половин килограм зеленчуци всеки ден  е трудно. Вкусна и приятна алтернатива е доматеният сок.

Яйца

easy-hard-boiled-eggs-930x550

Идеалната закуска за мозъка е омлет със салата. Факт е, че яйченият жълтък е богат на витамин В12, магнезий, калций, магнезий, натрий, цинк, фосфор, сяра, флуор, мед, йод. Яйцата имат почти всички витамини А,D,E,K,B,R.

Но повечето от всички яйца са ценени заради техния жълтък холин, който мозъкът използва за производството на ацетилхолин. Именно неговият дефицит води до развитието на болестта на Алцхаймер. Липсата на това вещество води до запушване на микроскопични мозъчни канали, които пренасят мисли, чувства и други сигнали.

Как да приемаме: Топлинното обработеното яйце яйца запазва така ценния  холин. Следователно е полезно да се ядат сварени яйца, омлет и пържени яйца. За едно дете е достатъчно да яде по едно яйце на ден. При възрастни мъже и жени два броя.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА