С 30% по-ниска реколта от грозде събират в Ямболско

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

С 30% на годишна база по-ниска ще е реколтата от грозде в ямболското „Шато Ботево”, прогнозира пред Агрозона Недялко Гуглев, управител на винарската изба. „Добивите са значително по-ниски заради почвено-климатични фактори, тъй като през тази година имаше един период с продължителни валежи в края на май-началото на юни и голяма част от цвета, който беше заложен да се развие като плод, не можа да се опраши, тъй като температурни разлики бяха големи и се получиха катаклизми. Това обаче си имаше и положителен ефект, тъй като направи един добър влагозапас в почвата и в крайна сметка добивът е по-нисък, но за сметка на това качеството на събраното грозде за момента е много по-различно и много по-добро от миналата година”, допълни експертът. Гроздоберът в стопанството ще приключи до дни.

Във винарната произвеждат няколко основни серии от вина, като акцент за сезона е серията „Серенити”, която бе представена пред публика на специална дегустация.

В стопанството към винарната се отглеждат около 1000 дка лозя, от които 200 дка все още не са стъпили в плододаване, обясни Стайко Стайков, собственик на „Шато Ботево”.

Според производителите на вино основният проблем, който стои пред малките изби у нас е, че пазарът се залива с вина, които са от т.нар. Нов свят – Чили, Южна Африка, които не са с качество по-добро от нашите, но за сметка на това са с по-ниски цени и повечето малки винарни работят в условията на нелоялна конкуренция. Проблем има и с намирането на качествена работна ръка, която и след обучението си да остане в България, казват от ямболската изба.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА