Русия внася до 95% от семената за пролетни култури

Агрозона
Агрозона
2 Минути

Руското селско стопанство е силно зависимо от вноса на семена за пролетните култури. В зависимост от видовете на растенията, вносът варира от 20 до 95%.

Заместник-министърът на земеделието в страната, оценява тези нужди на 20-80%, а руската митническа служба (FTS) посочва, че делът на вноса на семена от захарно цвекло е над 95%, пише farmer.pl.

Министерството на руското земеделие говори за 70% внос на семената за слънчоглед и около 50%  за царевица. Общият обем на вноса на семена и посадъчен материал от тези култури през 2017 г. се оценява на около 83 000 т. От тях 25,5 хил. тона са слънчогледови семена, около 39,3 хил. тона царевица, 14,400 тона картофи и 4,1 хил. тона захарно цвекло. Общата стойност на внесените семена, включително и всички други култури, се оценява от митническите служби на 45,45 милиарда рубли.

Президентът на Руската асоциация на производителите на царевица и слънчоглед (NAPSKP) наскоро заяви, че високите цени на вносни семена оказват влияние върху рентабилността на стопанствата. Например вносът на зърнени култури струва 18 милиарда рубли годишно. Същото количество семена от местно производство би струвало 4,5 милиарда рубли.

Държавната субсидия в Русия за местното производство на царевица, захарно цвекло, слънчоглед, зеленчуци и картофи за семена през 2018 г. е в размер 11,3 милиарда рубли.

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА