Роди се първото бебе зубърче в Източните Родопи

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

На 17 юни се роди първото бебе зубърче в Източните Родопи, където от две години природозащитници полагат усилия да върнат този изчезващ вид в естествената му среда.

Европейският бизон, както е известен още зубърът, прилича на северноамериканския си братовчед, но е по-едър. В момента те са световно застрашен вид, който е ключов за отворените горски екосистеми и е символ на завръщането на дивата природа в Европа.

Зубърът е изчезнал от дивата природа на България през Средновековието, а в Европа – в началото на 20-и век, като причината е интензивното ловуване и загубата на местообитания.

След мащабна селекция и програма за реинтродукция на отделни екземпляри, отглеждани в затворени пространства, диви популации на зубър са били възстановени първо в районите на Централна и Източна Европа, основно в Полша и Беларус. През шейсетте години на миналия век малко стадо зубри е било реинтродуцирано и в ловно стопанство “Воден” в Североизточна България.

През октомври 2013 г. зубри бяха докарани от Германия в дивечовъдния участък “Студен кладенец”. Това бе първата стъпка за реинтродукцията им в Родопите, направена от фондация “Новото тракийско злато“. Проектът им По-диви Родопи” е и един от акцентите на двугодишния проект “Дивият свят на Източните Родопи”.

Едноседмичното бебе се намира също в дивечовъден участък “Студен кладенец”. Майката и малкото са добре, а грижи за новороденото полага и бащата. Зубърчето е първото родено след столетия в Родопите, обясняват еколозите.

От организацията разказват, че първите дни то и родителите му прекарват предимно скрити в гората. Родителите не се отделят от малкото и ревностно го пазят. Засега новороденото все още няма име, не е известен и полът му. Очаква се това да стане ясно в следващите дни, когато малкото укрепне и излезе на открито.

Основната цел на проекта “Дивият свят на Източните Родопи”е да възстанови и запази уникалната дива природа в Източните Родопи, един от най-богатите на биоразнообразие райони в Европа.

През 2014 г. Родопите бяха включени в инициативата Rewilding Europe като един от 10-те района в Европа, където ще се извършват дейности по опазване и възстановяване на дивата природа. Партньор на инициативата в България е фондация “По-диви Родопи”.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА