На 17 юни се роди първото бебе зубърче в Източните Родопи, където от две години природозащитници полагат усилия да върнат този изчезващ вид в естествената му среда.
Европейският бизон, както е известен още зубърът, прилича на северноамериканския си братовчед, но е по-едър. В момента те са световно застрашен вид, който е ключов за отворените горски екосистеми и е символ на завръщането на дивата природа в Европа.
Зубърът е изчезнал от дивата природа на България през Средновековието, а в Европа – в началото на 20-и век, като причината е интензивното ловуване и загубата на местообитания.
След мащабна селекция и програма за реинтродукция на отделни екземпляри, отглеждани в затворени пространства, диви популации на зубър са били възстановени първо в районите на Централна и Източна Европа, основно в Полша и Беларус. През шейсетте години на миналия век малко стадо зубри е било реинтродуцирано и в ловно стопанство “Воден” в Североизточна България.
През октомври 2013 г. зубри бяха докарани от Германия в дивечовъдния участък “Студен кладенец”. Това бе първата стъпка за реинтродукцията им в Родопите, направена от фондация “Новото тракийско злато“. Проектът им “По-диви Родопи” е и един от акцентите на двугодишния проект “Дивият свят на Източните Родопи”.
От организацията разказват, че първите дни то и родителите му прекарват предимно скрити в гората. Родителите не се отделят от малкото и ревностно го пазят. Засега новороденото все още няма име, не е известен и полът му. Очаква се това да стане ясно в следващите дни, когато малкото укрепне и излезе на открито.
Основната цел на проекта “Дивият свят на Източните Родопи”е да възстанови и запази уникалната дива природа в Източните Родопи, един от най-богатите на биоразнообразие райони в Европа.
През 2014 г. Родопите бяха включени в инициативата Rewilding Europe като един от 10-те района в Европа, където ще се извършват дейности по опазване и възстановяване на дивата природа. Партньор на инициативата в България е фондация “По-диви Родопи”.