РИОСВ- Пловдив събра близо 20 000 лева от глоби и санкции през май

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

През месец май служителите на РИОСВ са извършили 170 проверки

През месец май 2021 г. експертите на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ – Пловдив) извършиха 171 проверки на 151 обекта, 96 от които планови и 75 – извънредни. В рамките на проведения контрол са дадени 27 предписания за отстраняване на констатирани нарушения. Екоинспекцията реагира на 35 сигнала, получени на „зеления телефон“, както и на 10 писмени жалби, съобщиха от РИОСВ – Пловдив.

За констатирани административни нарушения на Закона за опазване на околната среда и специалните екологични закони експертите на РИОСВ са съставили 6 акта. Три  от тях са за установени нарушения на Закона за управление на отпадъците – за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци, за допускане на замърсяване и за неподадена информация в РИОСВ-Пловдив относно извършен трансграничен превоз на отпадъци. Два акта са наложени на собственик на птици, който не ги е регистрирал в законоустановения срок след придобиването им и така е нарушил Закона за биологичното разнообразие. Акт е съставен и на дружество за нарушения на Закона за водите в цех в с. Кадиево, общ. Марица.

Директорът на институцията е издал и 3 наказателни постановления. Те са за незаконно притежаване на защитени видове птици и за заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект без издадено разрешително.

Засилена контролна дейност има и върху защитените територии и зони

Извършени са деветнадесет планови проверки на защитени територии, от които седемнадесет са на резерват „Червената стена“ по утвърдени маршрути, една е на  поддържан резерват „Изгорялото гюне“ и една проверка – на защитена местност. Две са проверките на защитени зони от мрежата „Натура 2000“. При извършения контрол не са установени нарушения на Закона за защитените територии,  Закона за биологичното разнообразие и на режимите и забраните, посочени в заповедите за обявяване. След получени сигнали по „зелен телефон“  са  изпратени за лечение в Спасителния център за диви животни в Стара Загора два щъркела и костенурка.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама