РИОСВ- Пловдив събра близо 20 000 лева от глоби и санкции през май

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

През месец май служителите на РИОСВ са извършили 170 проверки

През месец май 2021 г. експертите на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ – Пловдив) извършиха 171 проверки на 151 обекта, 96 от които планови и 75 – извънредни. В рамките на проведения контрол са дадени 27 предписания за отстраняване на констатирани нарушения. Екоинспекцията реагира на 35 сигнала, получени на „зеления телефон“, както и на 10 писмени жалби, съобщиха от РИОСВ – Пловдив.

За констатирани административни нарушения на Закона за опазване на околната среда и специалните екологични закони експертите на РИОСВ са съставили 6 акта. Три  от тях са за установени нарушения на Закона за управление на отпадъците – за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци, за допускане на замърсяване и за неподадена информация в РИОСВ-Пловдив относно извършен трансграничен превоз на отпадъци. Два акта са наложени на собственик на птици, който не ги е регистрирал в законоустановения срок след придобиването им и така е нарушил Закона за биологичното разнообразие. Акт е съставен и на дружество за нарушения на Закона за водите в цех в с. Кадиево, общ. Марица.

Директорът на институцията е издал и 3 наказателни постановления. Те са за незаконно притежаване на защитени видове птици и за заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект без издадено разрешително.

Засилена контролна дейност има и върху защитените територии и зони

Извършени са деветнадесет планови проверки на защитени територии, от които седемнадесет са на резерват „Червената стена“ по утвърдени маршрути, една е на  поддържан резерват „Изгорялото гюне“ и една проверка – на защитена местност. Две са проверките на защитени зони от мрежата „Натура 2000“. При извършения контрол не са установени нарушения на Закона за защитените територии,  Закона за биологичното разнообразие и на режимите и забраните, посочени в заповедите за обявяване. След получени сигнали по „зелен телефон“  са  изпратени за лечение в Спасителния център за диви животни в Стара Загора два щъркела и костенурка.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА