Решения за рестарт на системата ще търсят биопроизводители на АГРА 2020

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

 

Фермери, производители и търговци на био храни, български и чуждестранни специалисти и учени, както и представители на държавните институции и общините се събират на международна конференция „Био земеделието в България: Ще успеем ли да рестартираме системата?“ на 20 февруари в Пловдив по време на Международното селскостопанско изложение АГРА 2020. Организатори са Фондацията за биологично земеделие БИОСЕЛЕНА съвместно с Министерството на земеделието, храните и горите, Българска Асоциация БИОПРОДУКТИ и АГРО ТВ.

Конференцията ще бъде открита от заместник-министъра на земеделието, храните и горите Чавдар Маринов и посланичката на Нидерландия Беа тен Тъшер. Нидерландия е страната-специален гост на това шесто издание на форума.

Нидерландия  – близо три пъти по-малка от България, но с близо три пъти по-голямо население, има водеща роля в света в аграрните технологии, включително и в био земеделието. 75 хиляди хектара (4%) от земеделската площ на страната се обработват по биологичен начин. Както площите, така и сертифицираните био компании непрекъснато се увеличават. Делът на био продуктите на пазара е нараснал през миналата година на 4,3 %.

Нидерландските био производители са единствените в Европейския съюз, които не получават подпомагане на площ за био производство. И това е ценен опит за българските био производители, които ще бъде споделен на конференцията наред с още една важна тема: амбициите на Нидерландия да бъде лидер в кръговото земеделие след десет години. Страната вече има разработена визия и план за действие, а нидерландските производители и преработватели са окуражавани да търсят за „затварянето“ на кръга във фермите си партньори в други страни, като България може да бъде сред тях.

Конференцията „Био земеделието в България: Ще успеем ли да рестартираме системата?“ се провежда в ключов момент за българския био сектор, съобщават организаторите. Едно от сериозните предизвикателства за българските био производители е, че пазарът продължава да изпреварва производството. След трусове, промени в нормативната уредба и няколко години без финансово подпомагане от 2020 година се очаква да бъде отворен нов прием за подпомагане на био производители:  40 млн. евро, предназначени за био фермерите през следващите три години, но с допълнителни условия. От 2021 в сила ще влезе нов регламент за биологичното производство, публикуван  от Европейската комисия. Една от целите на стратегията „От фермата до трапезата“, подробности по която се очаква ЕК да представи скоро, е увеличаване на биологичното производство. IFOAM, Международната федерация на движенията за органично земеделие настоява тази цел да бъде обвързана с конкретни измерими индикатори, като например 20% от земеделската земя в ЕС да бъде био до 2030 година  (7,2% през 2017).

На конференцията ще бъдат обсъждани новостите в законодателството и правилата за подпомагане на българските био производители, добри био практики, нововъведения и иновации, нови продукти и възможности за реализация им, както и последните резултати от научни изпитвания в био ферми. Специално внимание ще бъде отделено на „историята на успеха“ на най-добрите български био марки.

Ще бъдат представени успешните резултати по проекти, изпълнявани в България –  „Общата селскостопанска политика – от полза за всички нас“, както и пан-европейските инициативи RELACS и LIVESEED, в който има и трима нидерландски партньори. Сред специалните говорители на конференцията е Marian Blom –  мениджър проекти “Знания & Иновации на BIONEXT, която обединява трите големи био асоциации в Нидерландия: на фермерите, на преработвателите и на търговците. Пазарните тенденции и възможности за реализация на био продукти ще бъдат представени от нидерландската компания Tradin Organic, водещ търговец на био семена и плодове за хранителната промишленост.

Предвидена е и дегустация на био продукти на български производители.

Програма на събитието може да видите ТУК.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА