Разград диша сероводород 10 пъти над нормата

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Сероводород близо 10 пъти над нормата е дишал Разград. Това показват протоколите от изпитванията на атмосферния въздух, извършени с мобилната автоматична станция в града в периода от 24 август до 5 септември.

Резултатите от тези проверки и от взетите проби от отпадъчните води на „Биовет“АД, „Водоснабдяване – Дунав“ ЕООД, „Пилко“ и „Амилум България“ ЕАД са предоставени от РИОСВ-Русе по искане на Калоян Монев по повод подаден от него сигнал до екоинспекцията за остри задушливи миризми над Разград, информира “Екип 7”.

Справката показва, че най-тежко положението е било на 1 срещу 2 септември в полунощ, когато при максимална допустима еднократна норма от 0.005 mg/m3 концентрацията на сероводород е достигнала 0.048 mg/m3. Опасно високи еднократни стойности, приблизително около пет пъти над позволеното са отчетени и на 31 август, 2 и 3 септември – 0.023 и 0.026 mg/m3. Това най-често е ставало в часовете около полунощ и 7.00 ч. сутринта.

Най-мръсен въздухът е бил в денонощието на 1 септември, когато среднодневната концентрация на сероводород е била 0.011 mg/m3 при максимално допустими 0.003 mg/m3.

От общо 13 последователни дни мониторинг, има само два дни, в които измерванията по показател сероводород са били в нормата или на границата – това се е случило на 25 и 26 август. Сравнително чист въздухът е бил и на 5 септември, когато среднодневният показател е бил 0.002, около 4.00 часа обаче е имало еднократно завишение над допустимото.

От справките за изпитванията на отпадните води пък става ясно, че с изключение на „Пилко“ всички проверявани дружества имат проблем с неразтворените вещества. Най-голямото отклонение е на пречиствателна станция на „Водоснабдяване – Дунав“ – при допустими 35 mg/dm3 резултатът е бил 799. За „Амилум“ завишението е малко повече от двойно – 2232 при 1000, а за „Биовет“ съотношението е 70 при позволени 20. В отпадните води на фармацевтичния завод са констатирани и драстични отклонения по други показатели – азот амониев 102 mg/dm3 при разрешени 2, химична потребност от кислород – 1076 mg/dm3 при допустими 150 и биохимична потребност от кислород да 5 денонощия – 470 mg/dm3 при разрешени 30.

Всички отчетени резултати от изпитването са посочени с възможна разлика в точността, като са допуснати вариации с плюс-минус. Дори и те да бъдат взети предвид обаче, са далеч над нормалното.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА