Ранната сеитба крие риск от болести и неприятели

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Ранната сеитба крие риск от болести. В момента условията не са много добри, заради липсата на валежи  и затова трябва да се изчака малко до сеенето, заяви пред „Агрозона“ Петър Димитров, земеделец от Добруджа, отглеждащ култури на площ от 12 хил. декара.  За качествена сеитба трябва да се изчака поне още една седмица, защото обработените площи от 20 септември до 1 октомври се нападат от болести и неприятели. Миналата година голяма част от тези, които избързаха имаха проблеми с житни мухи, при което се получи  жълтеене на посевите, а част от основните растения бяха отпаднали, коментира Димитров.

Като цяло обаче есенната сеитба в страната вече започна, като това се наблюдава и при междинните култури. Кампанията в Добруджа е в самото начало – затова допринася сухото време в повечето части . По- усилена ще бъде сеитбата в началото на октомври. Петър Димитров очаква да заложи около 50 % от площите си с пшеница – между 5 и 6 хил. декара. Рапицата ще бъде около 1, 200 декара.   Той коментира и залагането на лавандулата, като по думите му това  ще започне през ноември месец, когато паднат първите слани. Така ще се спре вегитацията на разсада. Все още не е започнала сеитба заради високите температури и няма условия за това.  Същевременно на повечето места вече е приключила жътвата на царевица, която  тази година бе изтеглена по- рано заради сухото време.

 Пред „Агрозона“ от Областна дирекция „Земеделие“ – Добрич съобщиха, че към вчерашна дата на тяхна територия са засети 85, 590 дка рапица и 4, 200 дка пшеница. Очаква се да бъде засeти над 1 млн. декара пшеница, като за миналата година количеството е било  1 193 875 дка, ечемик 66 228 дка и рапица над 169 хил. дка.

 При пролетниците  към 21. 09 са пожънати 716, 361 дка слънчоглед, което е 88 % от засятата площ. Средният добив е 271 кг от декар, общото производство в тона е 193 953 тона.  При царевицата са прибрани 477, 310 дка, което е 49, 6 % от засятата площ. Средният добив за областта е 547 кг от декар. Производството е 260, 929 тона.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА