Очаква се глобален ценови натиск върху млечните продукти

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

Рискът от спад в цените на млечните продукти на световния пазар вероятно ще се увеличи през следващата година, ако търсенето на внос от Китай продължи да намалява в краткосрочен план, не бъде компенсирано от други страни вносители в средносрочен план. Поне така предполага Rabobank в скорошно проучване.

Посочените причини включват също регионални блокировки поради пандемията от коронавирус, както щетите от силния дъжд и наводненията. Освен това разходите на китайските потребители в сектора на хранителните услуги са намалели значително през второто тримесечие на 2021 г. Според холандските анализатори производството на мляко в Китай се е увеличило със 7,6% през първата половина на 2021 г. в сравнение със същия период на предходната година. Освен това Поднебесната империя увеличи вноса си на млечни продукти, измерени в млечни еквиваленти, от януари до юли 2021 г. с 30% в сравнение със същия период на предходната година.

По-конкретно, вносът на обезмаслено мляко на прах, както и мляко и сметана нарастват съответно с 45% и 33%. Обемът на вноса на суроватка се е увеличил с 37%, на пълномаслено мляко на прах с 34%и този на масло с 23%.

Очакват се стабилни цени на маслото и сиренето

Според оценката на Rabobank, растежът на китайския внос в комбинация с разширяването на производството на мляко вероятно ще надмине значително нарастването на търсенето. Много вероятно е китайските вносители да продължат да губят интерес да купуват, според експертите от Амстердам. Тази негативна тенденция наскоро беше показана и на платформата за търговия с млечни продукти (GDT).

Ценови прогнози

С оглед на международното развитие на цените на млечните продукти, Rabobank оценява средната цена на суроватката на прах в Европа за третото тримесечие на 2021 г. на 960 евро / т; това би било с 3,2% по -малко от второто тримесечие на тази година. Минус от 4,2% се прогнозира за четвъртото тримесечие на 2021 г. и първите три месеца на 2022 г.

През трите следващи тримесечия се очаква процентът на намаление да се увеличи до 6,8% във всеки случай в сравнение с второто тримесечие на 2021 г. За пълномаслено и обезмаслено мляко на прах се предвиждат средни цени от 3 160 евро / т и 2525 евро / т за третото тримесечие на 2021 г . Това би било намаление съответно с 0,9% и 0,6% в сравнение с предходните три месеца. През следващите пет тримесечия пълномасленото мляко на прах вероятно ще поевтинее с до 4,4%, а обезмасленото мляко на прах с до 3,6%.

За разлика от това се прогнозира доста стабилно развитие на цените на маслото и сиренето Гауда, които ще достигнат приблизително 3 985 евро / т и 3 310 евро / т през текущото тримесечие.

Ръст на доставките в страните от ЕС

Както Rabobank обяснява на база цените на производителите на мляко в ЕС-27, средната стойност през юли 2021 г. се е увеличила с 1,1% в сравнение с април до 35,92 евро / 100 кг. Цялото покачване на цените на млякото през годината досега обаче почти беше загубено заради по-високите разходи за фуражи и общата инфлация, така че фермерите в момента получават средно само ниски печалби.

За четвъртото тримесечие експертите очакват стабилно развитие на цената на млякото. Междувременно, според прогнозата на Rabobank, доставките в ЕС вероятно ще се увеличат с 0,6% за цялата година в сравнение с 2020 г., главно поради развитието в Ирландия, Италия и Полша. Ограничение при доставките на мляко обаче може да се очаква в Германия, Франция и Холандия.

За първото тримесечие на 2022 г. експертите от Амстердам прогнозират увеличение на доставките на мляко в ЕС-27 с 1% в сравнение с първите три месеца на текущата година, като увеличението е ограничено от високите разходи за фуражи, качеството на силаж и вероятното намаляване на броя на млечните крави. През второто и третото тримесечие на 2022 г. темповете на растеж вероятно ще спаднат до 0,6% всяко.

Разходите за труд и енергия се увеличават

С оглед на потреблението на млечни продукти в ЕС, Rabobank прогнозира увеличение от 0,4% за втората половина на 2021 г. в сравнение със същия период на предходната година. Освен това се очаква въпросното търсене да се увеличи с общо 0,3% през следващата година. Причината за краткосрочното развитие е, че предпазните мерки, свързани с короната, вече са облекчени почти в цялата Общност. В резултат на това има ръст в потребление извън дома. Малко вероятно е обаче обемът на потреблението от 2019 г. да бъде достигнат.

Според анализаторите обемите на продажбите на млечни продукти в търговията на дребно с храни също ще се увеличат, така че цените в този канал за продажби вероятно ще останат стабилни през следващите месеци. Въпреки това може да има лека корекция надолу в преговорите за цените при бъдещи договори с търговци на дребно, ако предлагането на пазара се подобри. Междувременно инфлацията потиска печалбите в маркетинговата верига, например чрез по -високи разходи за труд, енергия и опаковки.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА