Проучване: Лозите ще се справят с изменението на климата, ако изоставите традиционните формировки

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Само за 18 месеца можете да преминете към нова система на отглеждане

Ново проучване показа, че премахването на една от най-разпространените и широко използвани системи за формиране на лозите смекчава ефектите от екстремните температури върху сорта „Каберне“ и други сортове грозде.

Изследователи от Калифорнийския университет в Дейвис се опитват да намерят начини да се справят с въздействието на топлината върху гроздето през последните шест години, като изследват различни видове формировки и количества вода, според Phys.org.

Едностранният или двустранен кордон е традиционно използвана система за формиране на лозите, при които насажденията се отглеждат във вертикални редове, често с подрязване на листата, за да се даде възможност на плодовете да получават повече слънчева светлина и да се предотврати плесен и гниене.

Проучването показа, че в условията на глобално затопляне тези системи ще бъдат вредни за гроздето.

„Например, в Калифорния има достатъчно слънце и по време на горещи вълни този тип формировки не предлагат защита“, казва водещият автор Каан Куртурал, професор по лозарство и енология и специалист по разширение в Калифорнийския университет, Дейвис. – Освен това лозите получават топлина, отразена обратно в короната и гроздовете. В резултат на това реколтата е по-малка и рискът от изгорени от слънцето плодове с лошо качество е по-висок.

Вместо това е по-добре да се монтират единични телени решетъчни системи – те позволяват листата на гроздето да засенчват плодовете, обясни ученият.

„На една от конструкциите получихме почти два пъти повече антоцианини в кората на плодовете поради липсата на разграждане от горещото лятно слънце“, каза Куртурал. Антоцианините са растителни химикали, които придават цвета на червеното грозде и предпазват от UV лъчи. Ефектът е подобен на добра засенчваща тъкан, но по-икономичен. Телените системи също така улесняват гроздобера с пестящи труд машини.“

„Ние открихме, че с едноетажни системи за формиране, производителите получават продаваема реколта без допълнителни разходи за напояване, тъй като системата има най-идеалното съотношение листна площ към плодова площ“, каза Куртурал. – Производителите могат лесно да преминат към този начин на формиране, без да се налага да презасаждат цялото лозе. Преобразуването отнема около 18 месеца. Изглежда като чудесен начин да преминем към следващия век на отглеждане на грозде.“

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА