Производството на соя в Европа е в стагнация

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Реколтата на соя в ЕС през 2014 г. се очаква да достигне 1.3 млн. тона., което представлява 4% от количеството, което ще се търси на пазарите в Европа. Въпреки това количеството е най-голямото от 2006 г. насам. Според експерти, добивите на соя в дългосрочен план и размера на засетите със соя площи няма да се увеличат значително, предава agrarheute.de.

През 2014 г. в Европа са били засети около 0.507 млн. ха соя, което представлява увеличение от 8% спрямо предходната година.

Италия е най-големият производител на културата с дял от 45% от производството в ЕС. С голяма разлика след нея се нареждат Румъния, Хърватия и Франция с дялове от 10% до 14%. Нито един от тези производители обаче не дава сигнали, че възнамерява да увеличи площите с културата, дори при положение, че някои от тези държави участват в инициативата на ЕС Дунавска соя за засяване на соя, която не е ГМО.

Соевият шрот идва от Аржентина и Бразилия

Според оценка на Европейската комисия през тази стопанска година в ЕС ще бъдат внесени около 12.6 млн.т. соя за добив на соев шрот и масло. Освен това ще бъдат внесени около 18.9 млн. т. соев шрот. Потреблението се очаква да бъде 28.2 млн. соев шрот и 3.8 млн. т. соево масло.

Най-важните износители на соя за Европа през последната стопанска година са били Бразилия с пазарен дял от 44%, САЩ с 27% и Парагвай с 12%. Най-големите вносители са Испания, Нидерландия и Германия.

Повече от 40% от соевия шрот, който се внася в Ес идва от Аржентина. Най-големите вносители са Нидерландия, Франция, Испания и Италия.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА