Производството на маслодайни култури в света ще се увеличи с 26% до 2023 г. в сравнение със сегашното равнище

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Засетите площи с маслодайни култури в световен мащаб ще се увеличат с 11% до 2023 г. в сравнение със сегашното равнище, а реколтата ще се увеличи с 14%, което ще повиши производството с 26%. Северна и Южна Америка ще продължат да бъдат кошницата на света за маслодайни култури, държейки 91% от световния износ. Китай отново ще бъде основен вносител, но делът й от световния внос ще бъде 25%. Това се казва в съвместен доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD) и Световната организация на ООН по прехраната (FAO).

До 2023 г. производството на растително масло за биогроива ще се увеличи с 28% или 4 млн.т. в сравнение с периода 2011-2013 г. Вероятно то ще се концентрира в осем основни производители – ЕС, Индонезия, Малайзия, Китай, САЩ, Аржентина, Бразилия и Индия) – и ще възлиза на 77% от общото производство през разглеждания период. Търсенето на растителни масла за биогорива ще остане силно, тъй като доходите и населението в света растат. Делът на производството на палмово масло в портфолиото с растителни масла ще продължи да се увеличава в първите седем години от прогнозирания период, след което ще се стабилизира на 36% растеж.

Производството на белтъчни (протеинови) храни ще скочи с 27% или 74 млн.т. и ще достигне 351 млн. т. до 2023 г. Тази дейност остава силно концентрирана в няколко държави: ЕС, Аржентина, Бразилия, Китай, Индия и САЩ. Те ще държат около 77% от световното производство.

В сравнение с предходното десетилетие силният растеж в консумацията на протеинови храни се забавя значително, което се дължи на забавянето в отглеждането на животни в световен мащаб, както и на бавното повишаване на употребата на протеинови добавки във фуражите. Вносът на ЕС и Китай ще възлиза на 71% от световния внос на маслодайни култури до 2023 г. Износът от САЩ ще се увеличи с 22% през прогнозирания период.

Вносът на растителни масла ще бъде по-малко концентриран в растителните масла, но трите основни играчи на пазара ще бъдат ЕС, Китай и Индия. Техният дял от световния внос ще бъде около 48% през 2023 г. През идното десетилетие Индонезия и Малайзия ще имат почти две трети от световния внос на растителни масла.

Пазарът на маслодайни култури ще се развива с ръст от 28% през предходния период, което може да се сравни с 48% през предходното десетилетие. Световният внос ще се увеличи с 22 млн.т., като 90% от това очаквано увеличение ще се осъществи в развиващия се свят.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА