Производството и потреблението на ечемик се понижават в световен мащаб

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Според данни на Департамента по земеделие на САЩ от октомври 2014 г., световното производство на ечемик през пазарната 2014/15 година ще се понижи до 139,1 млн. тона – с около 6,1 млн. тона или 4% по-малко в сравнение с предходната година, в резултат от намаление както на световните площи, така и на средния добив от реколта 2014. Това се казва в Ситуационно-перспективен анализ на пшеница и ечемик за пазарната 2014/15 година , публикуван на страницата на Министерство на земеделието и храните.

По-значим спад на производството сред основните страни производители се очаква в Турция (с 45% до 4 млн. тона), Канада (с 30% до 7,2 млн. тона), Аржентина (с 28% до 3,4 млн. тона) и Австралия (с 20% до 7,6 млн. тона). Производството на ЕС се очаква да се понижи незначително (с 0,6%), до 59,3 млн. тона.

В същото време, в страните от Черноморския регион, и по-специално Русия, Украйна и Беларус, се очаква ръст на производството на ечемик, главно поради чувствително увеличение на средните добиви, вследствие на благоприятните климатични условия в региона.

Департаментът по земеделие на САЩ прогнозира през маркетинговата 2014/15 година потреблението на ечемик в световен мащаб да възлезе на 140,4 млн. тона, с 0,8 млн. тона под нивото от предходната година.

Очаква се световната търговия с ечемик през настоящия пазарен сезон да се свие с около 6%, до 21,8 млн. тона.

Предвижда се в края на маркетинговата 2014/15 година световните наличности от ечемик да намалеят с 5% на годишна база до 23,6 млн. тона, което е около средното ниво за последните пет години.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА