Производители: Румънци изкупуват българската кайсия

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Добивите са между 1 и 2 тона от декар, цената – от 0,80 до 1,20 лв. за кило

„Българската кайсия се изкупува от преработвателните предприятия в страната и от амбулантни търговци от Румъния, които идват с бусовете и всеки ден да зареждат и продават на борсите в Букурещ, Плоещ, Брашов“, каза специално за „Агрозона“ Павел Спасов от Съюза на Дунавските овощари, който е и един от производителите на ароматния плод. „За съжаление, на нашите търговци им е по-близо Гърция и българската сладка кайсия се продава на румънците, а българите ядат турската и гръцката от борсата в София“, допълни той. В момента кайсиевата кампания в региона е към своя край, прибират се късните сортове. Цените, на които се изкупува продукцията, е от 0,80 лв до 1,20 лв за килограм в зависимост от качеството. Добивите от културата се изчисляват на 1-2 тона от декар според местоположението, сорта и условията на отглеждане.

 

Щетите от пролетта

В рамките на Съюза на Дунавските овощари има около 5000 дка с кайсиеви градини. През пролетта на тази година имаше много измръзвания на кайсиите, особено в региона Тутракан-посока Силистра и Силистра-Добрич, съобщи Спасов. В този регион бяха регистрирани и най-големите измръзвания, допълни той. Градушките пък нанасят големи щети в общините Главиница, Ситово, Тутракан. Всички стопани обаче са били посъветвани да застраховат насажденията си, тъй като само по този начин могат да се предпазят от лошите климатични явления в региона. Както е известно, в граничните райони на страната не са разположени ракетни площадки за разбиване на градоносните облаци и стопаните там могат да разчитат на обещания самолетен способ, но чак след приемането на Закон за градушките.

През тази година стопаните обаче се радват на по-добри добиви от миналата година, споделя Павел Спасов. „Където са измръзнали, плодовете са останали по-малко, но за сметка на това са по-качествени и могат да се котират на пазара. Където има много и където са се запазили, кайсиите са по-некачествени и са по-дребни, и те съответно са за преработвателните предприятия.“, казва производителят.

 

Трудностите

Сред актуалните проблеми пред овощарите е работната ръка. Трудно се намират хора за прибирането на плодовете, тъй като кайсиите зреят едновременно и е нужен голям екип за брането. Налага се да идват бригади от Сливенско в паузата между черешите и прасковите.

Друг проблем за наличието на българската кайсия на родната трапеза е и факта, че предимно индустриални сортове пълнят градините у нас. Стопаните предпочитат да си гарантират изкупуване от преработвателните предприятия и често загърбват сортовете за свежия пазар. Налага се всеки производител да въвежда на свой риск нови сортове за пазара, които обаче изискват поне 5-годишно изпитване във връзка с условията, при които фиданките трябва да живеят. „Много производители при тези експерименти обаче не получават добри резултати, а напротив – лоши“, казва Павел Спасов и допълва: „На базата на проба-грешка въвеждаме нови сортове, които са изпитани в Европа и ние ги вкарваме, но при трайните насаждения процесът е по-дълъг и тепърва ще излизаме с тези сортове на пресния пазар“. Въпреки трудностите обаче перспектива в отглеждането на кайсии има, категоричен е дунавския овощар.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА