Прогноза за спад на световното производство на рапица през първата половина на 2014 г.

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

 Световното производство на рапица през първата половина на 2014 г. ще падне рекордно за последните три години. Причината за това ще бъдат логистичните проблеми на Канада, причинени от невъзможността на транспортната система на страната да се справи с рекордния добив на рапица и пшеница за износ, съобщава Agra Europe, цитирайки германския консултант в областта на земеделието Oil World.

Търговските потоци на културата в световен мащаб възлизат на 6.01 млн. тона, със 7% по-малко от предходната година. Световното производство на рапица през стопанската 2013/14 г. ще възлиза на 69.58 млн. тона, което е с 9% повече от предходната година.

В момента Канада, която е най-големият производител на рапица в света, не разполага с достатъчно железопътни товарни вагони, с които да пренесе рекордната си реколта от рапица. Ето защо някои азиатски търговци са се обърнали към пазарите на Австралия. В доклада на Oil World се посочва, че Канада е главният виновник за недостига на рапица на световния пазар. Няколко износители са намалили износа и продажбите си в сравнение със същия период на предходната година поради несигурността, че договорените количества ще достигнат навреме предназначените си места за износ.

Прогнозата за износ на канадска рапица през стопанската 2013/14 г. е 7.6 млн. тона и се очаква в страната на склад да останат 3.5 млн. тона. През първата половина на годината доставките на рапица от Русия и Украйна ще бъдат намалени поради почти изчерпани количества за износ от двете страни, до следващата реколта.

Вносът на рапица в ЕС през 2013/14 г. е бил 3.4 млн. тона, с 200 000 тона по-малко от предишната прогноза на Oil World. По данни на Европейската комисия вносът на маслодайни култури от трети страни ще достигне 3 млн. тона.

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА