Прогноза: Световното производство на свинско месо ще достигне 114,8 млн. тона през 2023 г.

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

На пазара основните играчи сменят местата си, ЕС губи позиции

Световното производство на свинско месо през 2023 г. ще достигне 114,8 млн. тона, тъй като производството ще нарасне в Китай, Канада и Бразилия, компенсирайки спада в ЕС, Мексико и Филипините, показват данните на Agriculture and Horticulture Development Board (AHDB), съобщава Euromeat.

Според неотдавнашна прогноза, публикувана от USDA, производството в Китай се увеличава, като клането е по-високо от очакваното, тъй като производителите се стремят да намалят размера на стадата и да поддържат поток от печалби.

Производството на свинско месо в Бразилия е увеличено с 8% спрямо предишната прогноза до 1,5 млн. тона, тъй като цените на фуражите спадат, а силното търсене на азиатските пазари стимулира производството.

Производството във Филипините се очаква да намалее поради възобновяването на АЧС в ключови производствени райони, като спадът е с 3% спрямо предишната прогноза.

Прогнозата за световния износ е за 10,8 млн. тона, като по-голям е износът от САЩ и Бразилия, които могат да се възползват от намаления износ от ЕС и Канада, което позволява увеличаване на пазарния дял в Южна Корея, Филипините и Китай.

Досега в ЕС производството на свинско месо отбеляза голям спад в капацитета си и според последната краткосрочна прогноза на ЕС се очаква да приключи годината с 5,5% под обемите от 2022 г. Това се дължи на свиването на женското стадо за разплод, високите разходи за фураж и постоянно надвисналата заплаха от АЧС. Цените на прасетата достигнаха исторически връх, като се повишиха с 30% спрямо юни 2022 г., тъй като доставките се свиват. Търсенето на свинско месо на вътрешния пазар в ЕС остава високо, но вероятно ще намалее с 4,5% до 30,4 кг, тъй като предлагането не е в състояние да отговори на търсенето, а високите цени отказват клиентите от свинско месо, като преминават към по-евтини меса като птиче или намаляват консумацията му.

Намаляването на вътрешния производствен капацитет в ЕС доведе до намаляване на износа, който се очаква да приключи с 12% спад в сравнение с 2022 г. Поради високите цени на вътрешния пазар се наблюдават загуби на пазари с висока стойност, като САЩ и Австралия, и на пазари с по-ниска стойност, като Филипините, като износът за Китай намалява още повече в резултат на липсата на ценова конкурентоспособност.

Засилват контрола върху личните стопанства заради огнищата на АЧС

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА