Проф. Георгиев: Мерките за биосигурност не може да се осъществяват в кочини

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Мерките за биосигурност и превенция на заболявания по животните не могат да се осъществят в кочини. Страните, които вече са ограничили или вървят към ограничаване на болестта Африканска чума по свинете се лишиха от отглеждане на прасета в задните дворове. В тези страни свинете се отглеждат в добре организирани ферми, където могат да се прилагат необходимите принципи за биосигурност. Тези мерки за контрол пряко се отразяват на търговията и на субсидиите.

Това каза проф. Георги Георгиев, директор на Център за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ), по време на Седмата национална среща на земеделските производители в България, която се провежда в КК Златни пясъци.

“Генерална дирекция по здравеопазване и безопасност на храните (SANTE) на Европейската комисия изисква една планирана във времето дейност в рамките на Многогодишна програма. Похвално е, че вече навлизаме във втори тригодишен период на изпълнение на такава многогодишна програма, която се изпълнява от Българска агенция за безопасност на храните. Това е наложително за ясно дефиниране на целите, за предвидимост на резултатите и за ефективно използване на финансирането по фондовете”, посочи проф. Георгиев.

„Центърът за оценка на риска по хранителната верига и работна група в Министерство на земеделието, храните и горите близо 2 години преди появата на АЧС в България работеше върху стратегия за намаляване на риска от АЧС, която е фокусирана върху разреждане на популацията на дива свиня.“, посочи още експертът.

АЧС вече е разпространена и на Изток и на Запад, присъства на три континента. Епизоотичният фронт на болестта е от Белгия до Виетнам и това са 16 000 км по права линия. Ваксина няма. Необходимо е да се поддържа диалог в обществото и бизнеса, за да бъде решен проблемът, категоричен е проф. Георгиев. Важно е с превенцията да се ангажират всички заинтересовани страни – фермери, ловци, шофьори на автомобили и камиони, туристи и др.

Прогнозата на Центъра за развитието на АЧС в бъдеще е неблагоприятна, сочи анализът на Центърът за оценка на риска по хранителната верига. Повече информация за заболяването може да се намери на страницата на ЦОРХВ в интернет.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА