През март ножиците щракат по асмите

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

През март започва подготовката на мястото за засаждане на нови асми. За целта след изпръхване на почвата, мястото се подравнява и се маркира. Набавя се посадъчен материал. При закупуване на присадени вкоренени лози освен сорта и подложката, които желаем да използваме, се обръща внимание и на качеството на лозите. Те трябва да имат добро срастване между присадника и подложката, даса без подутини на мястото на присаждане, да имат най-малко три добре развити стъпални корена и узряла част на пръчката, развила се от калема над 15 см.

При асмовидно отглеждане на лозите в самостоятелни редове разстоянието между тях в реда не бива да бъде по-малко от 1.50 метра. Ако се засаждат няколко реда, разстоянието редовете трябва да е около 3 метра, а между лозите в реда – поне два метра.

английска градина
Четете още: Как британските градинари използват английска сол в градината

През март започва и засаждането на лозите в основните райони на страната. При него е необходимо да се спазва точно маркирането, да се притъпква внимателно почвата около корените на лозите, чепчето да е изрязано на две пъпки и да се покрие с 3-4 см рохкава почва (на ръка). При суха пролет преди да се покрие чепчето, т.е. преди напрамата на купчинките, лозите се поливат.

Извършва се своевременна резитба на асмите. Лозите втора година се режат на по един чеп с две очи, а при лозите трета година пръчката на бъдещото стъбло се изрязва на 6 до 8 очи. При резитбата на плододаващите вече асми трябва да останат достатъчно чепове, които да са равномерно разположени по кордоните, и от 2-3 до 5-6 и повече плодни пръчки в зависимост от възрастта и силата на лозите. Необходимо е строго да се спазват основните принципи при избора на чепове и плодни пръчки. При установяване на над 25-30% измръзнали пъпки да се увеличи натоварването на асмите съразмерно със степента на повредите. Уместно е в такива години резитбата да се извърши по-късно – във фаза набъбване на пъпките, когато по-ясно се разграничават пръчките с повече запазени по тях здрави пъпки.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА