Правителството гласува : Земеделските стопани да внасят с 60% по-високи осигуровки от догодина

Агрозона
Агрозона
3 Минути

Правителството гласува на извънредно заседание, покачване на минималният осигурителен доход за земеделските производители от 350 на 560 лв.  Това е предвидено в законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2019 г. Според него ще се повиши  минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица от 510 лв. на 560 лв., както и за земеделските стопани и тютюнопроизводители от 350 лв. на 560 лв., посочват от правителствената пресслужба.

Решаващата дума обаче е на Народното събрание, където също трябва да мине законопроекта. „В минали години депутатите не са приемали такова голямо увеличение, мисля, че и тази година ще бъде така.“, каза пред “Агрозона”  председателят на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ Светла Василева.

От 2019 е планирано минималната заплата да стане 560 лв. Предвижда се такава да е и най-малката сума, върху която самонаетите ще се осигуряват. Така ако през 2018 г. земеделските стопани са плащали 109,55 лв. осигуровки върху 350 лв., то през 2019 г. те ще плащат осигуровките върху 560 лв., което е 175,28 лв. или 60 % увеличение.

Според икономисти у нас самоосигуряващите се земеделски стопани са около 60 хиляди души. Те препоръчват плавно увеличение на осигурителната тежест, за да не се стимулира свита икономика.

Припомняме Ви, че въпросът с осигуряването на фермерите предизвика остри реакции от бранша през изминалата година, когато според проектобюджета  минималният осигурителен доход трябваше да скочи от 300 лева на 480 лева през 2018 г. След реакцията на бранша,  бе решено минималният праг да се покачи до 350 лв., какъвто е и в момента.

Този скок не е по силите на стопаните

Трудно е едно такова голямо увеличение да се приеме от земеделските производители, коментира още Светла Василева.

„Оправдано е да се върви към уеднаквяване на тази осигурителна основа за всички самоосигуряващи се лица, но не бива да забравяме, че този отрасъл е специфичен. Сезонността на заетостта, несигурността от реализацията на продукцията и още много други фактори обуславят един недостатъчен доход, за да може той да покрие минималния осигурителен доход.“, каза още Светла Василева.

„Основната група работещи в отрасъла са собственици и членове на семействата им. Те са класифицирани като самонаети работници. Икономическата реализация на техния труд става чрез остатъчния доход. При тях няма нормална възвръщаемост, всеки месец те не получават доход, от който да се задели тази осигурителна вноска, която е по-висока в сравнение с предходната година.“, допълни председателят на ФНСЗ.

„Освен това производителите в този отрасъл не са равностойни. Не може върху един и същ доход да се осигуряват малките с по-скромни възможности и едрите производители, при които отиват най-много субсидии.“, по думите на Светла Василева.

 

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА