Прасетата от Бръшлен разфасовани в 6 кланици

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Висока температура може да убие вируса при готвене

Вирусът на Африканската чума по свинете (АЧС) не е опасен за хората. В търговската мрежа е изключено да има заразено месо с АЧС, съобщи д-р Александра Митева, началник отдел „Здравеопазване на животните“ в БАБХ.

Месото в никакъв случай не е опасно за хората, хората не боледуват от това заболяване, но това не бива да успокоява обществото, тъй като човешкият фактор е един от основните за разпространение на вируса на АЧС, каза д-р Любомир Кулински, директор Дирекция „Контрол на храните“ в БАБХ. От обявяването на заболяването в индустриалния свинекомплекс в с. Бръшлен са предприети мерки по т. нар. обратни проверки. Те предвиждат  да бъде проследено движението на животните в рамките на последните 35 дни, в кои кланици са били разпределени за обработка, на коя дата са заклани, колко е полученото от тях месо и какво е произведено от него. Д-р Кулински съобщи, че проверките на 6-те кланици, към които са насочени свинете от свинекомплекса в Бръшлен, вече са започнали. „Това, което се намира на територията на кланиците, законодателството дава две направления за действие: или високотермична преработка, която да убие вируса на АЧС, или унищожаване в екарисажи. Трети вариант нямаме и така ще подходим“, категоричен бе експертът. Пред „Агрозона“ специалистът обясни, че за убиване на вируса на АЧС във вътрешността на месото температурата трябва да достигне 80 градуса.

Още по темата: Прясното зърно не става за храна на прасетата

Свинекомплексът в Бръшлен пламна от АЧС, 40 000 прасета ще бъдат евтаназирани

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА