Понижението в производството на маслодайна рапица в ЕС може да е в полза на износа от Канада

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Международния съвет по зърното прогнозира значителен спад в добивите на зимна рапица в Европейския съюз и Украйна. Това може да означава, че Европа през следващата година ще трябва да внася повече австралийска канола, което ще даде възможност на Канада да превземе китайския пазар, според producer.com.

Според доклад на Европейската комисия, засетите площи със зимна рапица може да паднат с 4% до 16 млн. акра, което е най-малката площ от 2012-13 г. насам. Причината за това са ниските пазарни цени на културата, а в същото време субсидиите от ЕС правят други култури по-атрактивни за отглеждане. Очаква се реколтата да бъде ниска и заради сухото време и забраната от страна на ЕС на нионикотиноидните пестициди, особено в Германия и Великобритания, които са двама от най-големите производители на рапица в ЕС.

ЕС е най-големият в света производител на рапица и вторият по големина износител на културата, след Канада. Украйна също е голям производител, като зимната култура възлиза на 95% от общото производство на рапица в страната.

Според прогнозата на Съвета, около 2.12 млн. акра рапица ще бъдат засети в Украйна, което е с 9% по-малко в сравнение с миналогодишните посеви и с 25% под нивото от последните 5 години.

Според анализаторите ЕС ще търси повече австралийска рапица, което означава, че Австралия ще намали износа за Китай. Това е добра новина за канадските производители на канола, за чиято продукция ще се отвори пазар в азиатската държава.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА