Показаха парцелки с полски фасул, подходящ за механизирано прибиране

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Демонстрационни парцелки, засети с четири сорта полски фасул с наименованията Еликсир, Устрем, Блян и Скития, показаха учените от Добруджанския земеделски институт по време на Ден на отворените врати. Характерно за сортовете е, че са с изправен храст, което ги прави подходящи за директно механизирано прибиране. Това значително улеснява земеделските производители и намалява разходите при реколтиране на тази култура.

Тази година Денят на отворените врати в Добруджански земеделски институт премина под надслов „Заедно напред в земеделската наука и практика“. Събитието привлече фермери, бизнес-партньори и учени от цялата страна, обединени около идеята за подкрепа на производството и пазарната реализация на семена от висококачествени и високодобивни български сортове зърнено-житни култури – гаранция за сигурност в родното земеделие, съобщават от пресцентъра на научната институция.

Na_poleto3На официалното откриване от директора на института доц. д-р инж. Илия Илиев присъстваха инж. Десислава Иванова – директор на Областна дирекция “Земеделие” – Добрич, Дарина Василева и Ваня Недкова от ОД на БАБХ – Добрич, представители на фирми-партньори на института от Република Турция – Тарар и Чамладжа Тохумджулук.

Г-н Реджеп Кайя от фирма Тарар връчи плакети на проф. Николай Ценов за създаването на сорт пшеница „Ивета“, на гл. асистент д-р Тодор Александров за сорт твърда пшеница „Северина“ и на проф. Валентин Байчев за сорт тритикале „Респект“. Тези сортове са вписани в официалната сортова листа на Република Турция.

Още два сорта пшеница – Божана и Драгана – са регистрирани в сортовата листа на Република Турция от фирма Чамладжа Тохумджулук.

„Надявам се на едно „завръщане“ на земеделските производители към сортовете на Добруджански земеделски институт“ – сподели в тази връзка директорът на института. „За нашите селекционери това би било стимул за създаване на още по-качествени и високодобивни сортове“.

На участниците в събитието бяха представени над 40 сорта зърнено-житни култури, създадени в Добруджански земеделски институт. Те имаха възможност да разгледат на място развитието на посеви от сортове обикновена и твърда пшеница, тритикале и ечемик. Сред тях са сортовете обикновена пшеница от група А, отличаващи се с отлично качество на зърното – Аглика, Милена, Лазарка, Мерилин, Галатея и Пчелина; от група Б – Божана, Стояна, Рада, Кристи, Карина, Корона, Косара, Горица, Ками, Калина, Катаржина, Енола, Сладуна, Киара и Драгана; твърда пшеница Малена, Северина, Мирела, Мелина, и Мирабел; тритикале – Добруджанец, Колорит, Благовест, Респект, Дони-52, Борислав и Атила; ечемик Тангра и Ахат. Специалисти от института предоставиха информация по конкретни въпроси, свързани с основните предимства и технологията на отглеждане на предлаганите сортове.

За есенната сеитбена кампания на 2018 г. институтът отново предлага богата гама семена от сортове обикновена пшеница – общо 25 сорта. Наред със сортовете, вече познати на местните фермери, като пшениците Енола, Драгана, Аглика, Кристи; тритикале Колорит, Атила и Благовест, ще се предлагат семена от по-новите сортове пшеница, сред които Катаржина, Косара, Киара, Калина, Горица, Мерилин и Пчелина. Ще се предлагат и семена от твърда пшеница, сорт Мелина, и тритикале Добруджанец.

Най-новата селекция на зърнено-житни култури бе представена от пшеница сорт Никодим, тритикале сорт Борислав и твърда пшеница сорт Малена. Отличителна черта на тези сортове е тяхната екологична пластичност, устойчивост на най-разпространените болести, висок добивен потенциал и много добро качество на зърното.

На гостите беше предоставена възможност да дегустират хляб, приготвен от над 20 различни сорта пшеница, създадени в Добруджански земеделски институт.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама