Показаха парцелки с полски фасул, подходящ за механизирано прибиране

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Демонстрационни парцелки, засети с четири сорта полски фасул с наименованията Еликсир, Устрем, Блян и Скития, показаха учените от Добруджанския земеделски институт по време на Ден на отворените врати. Характерно за сортовете е, че са с изправен храст, което ги прави подходящи за директно механизирано прибиране. Това значително улеснява земеделските производители и намалява разходите при реколтиране на тази култура.

Тази година Денят на отворените врати в Добруджански земеделски институт премина под надслов „Заедно напред в земеделската наука и практика“. Събитието привлече фермери, бизнес-партньори и учени от цялата страна, обединени около идеята за подкрепа на производството и пазарната реализация на семена от висококачествени и високодобивни български сортове зърнено-житни култури – гаранция за сигурност в родното земеделие, съобщават от пресцентъра на научната институция.

Na_poleto3На официалното откриване от директора на института доц. д-р инж. Илия Илиев присъстваха инж. Десислава Иванова – директор на Областна дирекция “Земеделие” – Добрич, Дарина Василева и Ваня Недкова от ОД на БАБХ – Добрич, представители на фирми-партньори на института от Република Турция – Тарар и Чамладжа Тохумджулук.

Г-н Реджеп Кайя от фирма Тарар връчи плакети на проф. Николай Ценов за създаването на сорт пшеница „Ивета“, на гл. асистент д-р Тодор Александров за сорт твърда пшеница „Северина“ и на проф. Валентин Байчев за сорт тритикале „Респект“. Тези сортове са вписани в официалната сортова листа на Република Турция.

Още два сорта пшеница – Божана и Драгана – са регистрирани в сортовата листа на Република Турция от фирма Чамладжа Тохумджулук.

„Надявам се на едно „завръщане“ на земеделските производители към сортовете на Добруджански земеделски институт“ – сподели в тази връзка директорът на института. „За нашите селекционери това би било стимул за създаване на още по-качествени и високодобивни сортове“.

На участниците в събитието бяха представени над 40 сорта зърнено-житни култури, създадени в Добруджански земеделски институт. Те имаха възможност да разгледат на място развитието на посеви от сортове обикновена и твърда пшеница, тритикале и ечемик. Сред тях са сортовете обикновена пшеница от група А, отличаващи се с отлично качество на зърното – Аглика, Милена, Лазарка, Мерилин, Галатея и Пчелина; от група Б – Божана, Стояна, Рада, Кристи, Карина, Корона, Косара, Горица, Ками, Калина, Катаржина, Енола, Сладуна, Киара и Драгана; твърда пшеница Малена, Северина, Мирела, Мелина, и Мирабел; тритикале – Добруджанец, Колорит, Благовест, Респект, Дони-52, Борислав и Атила; ечемик Тангра и Ахат. Специалисти от института предоставиха информация по конкретни въпроси, свързани с основните предимства и технологията на отглеждане на предлаганите сортове.

За есенната сеитбена кампания на 2018 г. институтът отново предлага богата гама семена от сортове обикновена пшеница – общо 25 сорта. Наред със сортовете, вече познати на местните фермери, като пшениците Енола, Драгана, Аглика, Кристи; тритикале Колорит, Атила и Благовест, ще се предлагат семена от по-новите сортове пшеница, сред които Катаржина, Косара, Киара, Калина, Горица, Мерилин и Пчелина. Ще се предлагат и семена от твърда пшеница, сорт Мелина, и тритикале Добруджанец.

Най-новата селекция на зърнено-житни култури бе представена от пшеница сорт Никодим, тритикале сорт Борислав и твърда пшеница сорт Малена. Отличителна черта на тези сортове е тяхната екологична пластичност, устойчивост на най-разпространените болести, висок добивен потенциал и много добро качество на зърното.

На гостите беше предоставена възможност да дегустират хляб, приготвен от над 20 различни сорта пшеница, създадени в Добруджански земеделски институт.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА