По-сериозен таван на плащанията искат биопроизводителите

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Втори стълб на ОСП през следващия програмен период  да има по-голяма тежест и по-конкретно – мерките, които се отнасят до опазване на околната среда и биологично земеделие, за това настояват от Българска асоциация „Биопродукти“ (БАБ), каза за „Агрозона“ Веселина Ралчева, член на Управителния съвет на организацията. БАБ подкрепя запазването на директните плащания като инструмент, който достига до всички фермери, но смята, че обвързаната подкрепа трябва да има по-сериозна тежест. От асоциацията искат и повече средства във Втори стълб спрямо Първи. „Също така смятаме, че трябва да има по-сериозен преразпределителен елемент и по-сериозен, истински, таван на плащанията, т.е. тези 5%, с които в момента се намаляват плащанията над определен таван, не преустановяват лошата практика огромният процент от средства да отива в много малък кръг от фирми с едро, индустриално земеделско производство“, каза Веселина Ралчева. Тя уточни, че тези фирми могат със сигурност да имат своите печалба и устойчивост от мащаба, който вече са постигнали, благодарение на два програмни периода.

Фиксиран минимум за биоземеделие

черешиАсоциацията отново трябва да настоява да бъде премахнат списъкът, който дава право само определени сектори да получават обвързано подпомагане, тъй като традиционни български производства не присъстват в него, понеже не са разпространени в Европа. Ралчева посочи, че това е било направено от Мария Габриел – преди евродепутат, а сега еврокомисар, но в последния момент е отпаднало. Друг важен момент, за който БАБ ще настоява за ОСП след 2020 г., е да се заложат поне минимални проценти за мерките за опазване на околната среда и в частност за биоземеделие, за да не може самите страни членки да разпределят тези средства, те да отиват към други, неработещи мерки и „да се получават такива сривове както в момента с мярката за биоземеделие“.

БАБ определя като приоритет и опростяването на ОСП по отношение на административните изисквания. Приоритетна е и електронизацията, която да позволи земеделците да имат достъп до повече услуги по електронен път. Това обаче до голяма степен е въпрос на национално решение, отбеляза Веселина Ралчева.

На фона на протичащите процеси в Европа е естествено да се притесняваме от намаляване на средствата през следващия програмен период, коментира още биопроизводителят. „Затова трябва да се помисли за по-рационално и по-справедливо разпределение на средствата, които най-вероятно и ще са по-малко“, добави тя.

Последствията от бърза експанзия на сектора

млад фермер, малки стопаниСубсидиите и приоритизирането на бранша в инвестиционните мерки са довели до бърза експанзия на биологичния сектор, каза Веселина Ралчева. Така в биопроизводството са навлезли и производители, които не са били предварително достатъчно информирани относно изискванията на биосектора. Това, по думите на Ралчева, поставя пред изпитание контролиращите лица, които трябва да упражняват контрол над страшно много производители, които сега се учат. Затруднява се и работата на администрацията, от която пък се изисква да гарантира контрола и качеството на биологичното производство.  В резултат се засилва административната тежест върху производители, които от години оперират в сектора, а сега трябва да доказват, че реално са био земеделци. Вече се правят много проверки, има вглеждане в големи детайли и понякога технически пропуски водят до това, че фермери не могат да получат субсидиите си. Ралчева посочи още, че при обмена на информация между отделните институции стават грешки и отново потърпевши са биопроизводителите, които не могат да получат подпомагане или го получават в намален размер. „Връщаме се към първите години на първия програмен период, когато имаше големи трудности за получаване на субсидиите и трябваше време, за да се разграничат действително хората, които са сгрешили от хората, които не получават субсидии поради грешки на други институции.“, каза Ралчева.

Българска асоциация „Биопродукти“ е попълнила анкетата на ЕК за опростяване и модернизация на ОСП. Допитването са попълнили и много отделни нейни членове. Веселина Ралчева обаче коментира, че на фона на силното участие на останалите страни членки в анкетата, тежестта на България е малка. Затова БАБ повече ще разчита на тежестта на мнението на Европейската асоциация на биопроизводителите IFOAM.

Текстът е публикуван в списание “Агрозона”. Още мнения на бранша за следващата ОСП четете в юнския брой на списанието.

Вижте още: Владимир Уручев: Следващата ОСП ще бъде по-гъвкава

Агрозона

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА