По-ниски добиви, по-скъпо месо, по-ниски емисии на парникови газове

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
9 Минути

През последните десетилетия ЕС увеличи селскостопанската производителност, но в бъдеще растежът на добивите от културите ще се забави поради изменението на климата и времето, както и заради по-малкото използване на защитни средства и изкуствени торове. Ръстът на производството на мляко, който продължава от премахването на квотите, ще се забави значително, стадата от едър рогат добитък ще бъдат по-малки. Консумацията на месо в ЕС ще намалее, особено говеждо и свинско. Това са само част от прогнозите на Европейската комисия за селскостопанските пазари до 2032 г.

Ще отглеждаме повече бобови култури, соя и маслини

Прогнозира се, че ще се увеличи производството на бобови култури и маслини, ще сеем по-малко зърнени и маслодайни семена, ще има и повече биологично обработвани ниви. Общата площ със зърнени култури в ЕС ще намалее до 57,2 милиона хектара до 2032 г. поради по-малкото площи с ечемик и царевица, но ще има по-голямото производство на пшеница. Прогнозира се малко по-висок добив от царевица, особено в източните страни от ЕС. Вътрешното потребление на зърнени култури в ЕС ще намалее поради спада в животновъдството. ЕС ще остане нетен износител на пшеница и ечемик и нетен вносител на царевица и ориз. Търсенето на фуражни зърна ще намалее с пет процента до 2032 г. поради по-малкото свине и говеда и по-ниското производство на мляко.

Площите с маслодайни семена ще се свият до 11 милиона хектара, произвеждайки по-малко маслодайна рапица и слънчоглед, но една трета повече соя и 55% повече бобови растения. Средните добиви от маслодайни култури ще продължат да растат. Очаква се, че през 2032 г. ще произведем 32,9 млн. тона маслодайни семена в ЕС, докато средният добив през последните три години е бил 30,2 млн. тона. Европейският съюз ще остане нетен вносител на маслодайни семена, вносът ще бъде по-нисък. Старият континент може да стане почти самодостатъчен при бобовите растения.

По-голям внос на слънчогледово масло

Потреблението на зехтин ще продължи да нараства, особено извън основните производители Испания, Италия, Гърция и Португалия. Вносът на растително масло ще намалее поради почти наполовина намаленото търсене на палмово масло, докато вносът на слънчогледово масло ще се удвои.

Площите със захарно цвекло в ЕС бавно ще намалеят до 1,45 милиона хектара и производството на захар може да се свие до 15,5 милиона тона, но вътрешното потребление на захар ще спадне по-бързо от производството. Износът на захар може да достигне нивата на внос до 2032 г.

Средносрочното търсене на биогорива ще остане стабилно, като употребата на биоетанол ще се увеличи с 13 на сто до 2030 г. в сравнение с тази година.

Млякото ще бъде по-малко

С по-устойчиви практики производството на органично мляко в ЕС ще нарасне, а интензивните млечни ферми ще намалят стадото млечни крави, като годишното количество мляко ще намалее с 0,2%. Въпреки това ЕС ще остане най-големият доставчик на млечни продукти в света, контролирайки една четвърт от световната търговия с тези продукти през 2032 г. Производството на пълномаслено сухо мляко ще бъде по-малко, но производството на млечни продукти с понижени мазнини и захар и функционални продукти ще бъде по-високо. Потреблението на сирене в ЕС ще расте по-слабо от износа на сирене. До 2032 г. цените на сиренето и суроватката на прах ще паднат най-много в Съюза, цената на маслото ще бъде подобна на сегашната, а литър сурово мляко ще струва около 45 цента през 2032 г.

Консумацията на месо пада с 1,5 кг на глава от населението

Световното потребление на месо ще продължи да расте, но голяма част от търсенето ще бъде покрито от местното производство, а вносът на птиче и говеждо месо в ЕС ще се увеличи. Производството на месо ще стане по-устойчиво. От друга страна, консумацията на месо в ЕС ще намалее с 1,5 килограма, до 66 килограма на жител до 2032 г. В кошницата с месо ще има по-малко говеждо месо, свинското ще бъде заменено с птиче.

Вносът на говеждо месо в ЕС бавно ще се увеличи до нивата преди Covid-19. Потреблението на свинско месо в ЕС ще намалява с 0,4 на сто годишно. Ръстът на производството и потреблението на птиче месо в ЕС ще бъде по-бавен от преди, износът ще нараства с 0,8 процента годишно поради по-голямото търсене от Африка на юг от Сахара, Филипините и Великобритания.

Производството на овче и козе месо в ЕС ще расте с 0,2% годишно. Потреблението ще се стабилизира на 1,3 килограма на жител до 2032 г. Износът на карантии ще намалее, а износът на месо ще се увеличи, особено за Близкия и Средния изток.

ЕС остава самодостатъчен с пшеница и ечемик

През следващите десет години ЕС ще остане самодостатъчен с пшеница и ечемик, като се очаква да даде приоритет на вноса в случая на царевица. Исторически ЕС има ниско самозадоволяване с маслодайни семена, но ще увеличи производството си. Средните разходи на домакинствата за храна ще бъдат малко по-ниски през 2030 г., отколкото през 2020 г.

Доходите от селското стопанство леко ще нараснат

Европейската комисия очаква лек ръст на стойността на селскостопанската продукция в ЕС. Входящите разходи, особено енергията и торовете, ще бъдат по-високи, отколкото през последните години, въпреки че използването на възобновяеми енергийни източници и прецизното използване на торове се увеличават.

Очаква се общият доход на фермите да остане сравним с годините от 2010 до 2012 г., но ще бъде най-висок тази година поради високите цени. Въз основа на последното проучване за състава на стопанствата през 2020 г. в ЕС е имало 9,1 милиона, което е една четвърт по-малко от 2010 г. През това време броят на големите ферми с повече от сто хектара земя се е увеличил с 14% и те обработват половината земеделска земя в ползване. Около 80% от фермите в ЕС са специализирани, като една трета отглеждат земеделски култури, а 40% по-малко са животновъдните.

Благоприятни последици за околната среда

Европейската комисия проучи сценарии за по-ниска гъстота на добитък на хектар използвана земеделска земя. Разгледани са няколко сценария с броя глави едър добитък на хектар през 2030 г. Оценени са ползите за околната среда и икономическото въздействие на по-ниската гъстота на добитъка. Това би допринесло за значително намаляване на емисиите на парникови газове в ЕС. По-ниската гъстота на добитъка в някои райони на ЕС може да доведе до 11 процента по-ниски средни емисии на амоняк от селското стопанство и до 12 процента по-ниско средно нитратно замърсяване на хектар.

Сценариите за икономическо въздействие обаче показват увеличение на цените на животинските продукти поради по-ниско предлагане. Най-много се очаква да поскъпнат свинското и говеждото месо и яйцата. Обратното прогнозират при фуражното зърно – последното трябва да поевтинее заради по-слабото търсене на храна за животни. Производството на месо и яйца в ЕС ще бъде намалено, което се отнася и за млечните продукти.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА