По-малко лавандулово масло ще бъде изкупено тази година

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

По-малко количество лавандулово масло, произведено по Български държавен стандарт, ще бъде изкупено тази година в сравнение с предходната заради свиването на пазара в световен мащаб. Продуктът се използва в козметичната промишленост, която осезаемо пострада от коронакризата. Това каза за „Агрозна“ Гергана Андреева, изпълнителен директор на Българска национална асоциация етерични масла, парфюмерия и козметика (БНАЕМПК).

Определен капацитет

Пазарът на лавандулово масло с необходимите показатели има определен капацитет, по думите на браншовика. Според нея онлайн търговията с етерични масла би коствало на производителите много разходи и усилия, но пък интернет пространството дава необятни възможности за продажба на козметика. Бъдещето е в дигитализацията и ще се наложи да се приобщаваме, посочи Гергана Андреева и допълни: „Възможно е в бъдеще да се създадат онлайн борси, които да предоставят възможност за изкупуване от по-малки, както и големи производители. Там вече нещата ще бъдат регулируеми и доказуеми.“

Количеството етерично масло от маточина, което се предлага на международния пазар е между 1 и 2 тона. Повече от това той не може да поеме, колкото и големи количества могат да предложат производителите. 2017 г. беше пикът на маточината и не се очаква да се увеличи търсенето, по думите предприемчивата дама.

Браншовици: Контрол е необходим и в лавандулопроизводството

Българска агенция по безопасност на храните има важна роля, необходим е повече контрол на терен по отношение на употребата на препарати за растителна защита в производството на етерично-маслените култури, категорична е Гергана Андреева. „Държавата разполага с необходимите лостове, за да упражни контрол. Много е важно те да бъдат използвани и да се работи на терен“, каза още тя. Министерство на земеделието, храните и горите е сред държавните ведомства с най-голям брой персонал. Браншът работи добре с него, въпросът е решенията да се приложат на място. Необходимо е Областните и Общинските служби по земеделие да бъдат по-активни, да отчитат свършената работа на място, и да има обратна връзка, посочи Гергана Андреева.

Липса на оптимизъм при производителите на лавандула в Добричко

Сериозно внимание заслужава пазарът за етерични масла в Близкия и Далечния Изток, според изпълнителния директор на БНАЕМПК. Обединените Арабски Емирства и Северна Африка са пазари със сериозен потенциал да се работи в посока на реализация на български етерични масла. Остават важни за България традиционни пазари като САЩ, Австралия, Нова Зеландия, Япония, Китай, Скандинавските държави.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама