Пет въпроса за ролята на фуражите при разпространението на АЧС

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

ЦОРХВ отговаря на питанията по една от най-важните теми за свиневъдите

Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) подготви доклад относно ролята на фуражите във връзка с разпространението на болестта Африканска чума по свинете (АЧС), в който специалистите отговарят на пет основни въпроса, свързани със заразата по прасетата.

Първият въпрос е кои съставки поддържат стабилността на вируса на АЧС? При проучване, осъществено от екип изследователи, наблюдавани са били 12 фуража, съставки или продукти от животински произход, сред които конвенционален соев шрот,органичен соев шрот, соево кюспе, изсушен спиртоварен зърнен остатък (DDGS) на зърна, лизин, холин, витамин D, влажна храна за котки, влажна храна за кучета,суха храна за кучета, обвивки от свински колбаси и пълноценен фураж. След 30 дни трансатлантически условия на превоз, вирусът на АЧС е бил като цяло стабилен в различните съставки, като инфекциозен вирус беше открит в 75% от тестваните съставки.

Вторият въпрос касае предаването на вируса на АЧС чрез растителна храна. Изследванията показват, че потвърдена инфекция възниква както чрез пиене, така и чрез хранене със заразена растителна храна, като вероятността за инфекция зависи от количеството наличен вирус и обема на консумираната храна.

Може ли рисковете от АЧС да бъдат намалени чрез биосигурност на

фуражите?- питат в третия си въпрос от ЦОРХВ. Анализите водят до извода, че биологичната сигурност на фуражите, съставките и във фуражните предприятия е от съществено значение за намаляване на рисковете от инфекциозни заболявания на всички етапи от свиневъдството, а прилагането на процедури за биосигурност, фокусирани върху фуражите, може да помогне справянето с тези рискове.

Нарушенията в биосигурността на фуражите могат да доведат до заразяване с

вируси по време на отглеждане, прибиране, преработка или последваща обработка на културите, предназначени за храна за свине. Много от настоящите Протоколи за биосигурност на свинефермите могат да бъдат директно приложени при производствения процес във фуражния завод, казват още от ЦОРХВ.

Как може да се намали рискът от вирус на АЧС във фуражите? Според учените в допълнение към съображенията за биосигурност и източниците на фуража и

съставките, инструменти за намаляване на риска от вирус на АЧС могат да бъдат физичните и химичните обработки на фуража или съставките му.

Прилагането на карантина за фуража или съхранение на съставките след внос от

високорискови страни и региони е една от стратегиите, предназначени да позволи разпадането на вируса преди включване на съставките в диетите на свинете.

Топлинната обработка и съхранението на култури и растителни съставки също помагат за намаляване на риска от зараза с АЧС.

Петият въпрос, зададен от учените на ЦОРХВ, е може ли вирусът на АЧС да бъде химически отслабен или деактивиран? Според анализите днес фуражните добавки с антимикробна активност срещу вируса на АЧС и други свински

вируси придобиха значителен интерес в резултат на осъзнаването на риска от фуражите и необходимостта от антибиотични алтернативи. Основните класове добавки, изследвани за антивирусна активност, включват воден формалдехид, средноверижни мастни киселини (MCFA), късоверижни мастни киселини, органични киселини и етерични масла, но употребата им варира

в различните страни.

Според ЦОРХВ от основно значение за ограничаването на разпространението на АЧС е превенцията и спазването на всички мерки за биосигурност в стопанствата.

 

Още от доклада можете да прочетете тук

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА