Пъстърва и домати съчетава Тракийския университет

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Пъстърва и чери домати ще съчетава Тракийския университет. Това каза пред „Агрозона“ доц. Ивайло Сираков, ръководител на секция „Аквакултура“ в Тракийския университет. По думите му университетът вече има в сградата си рибовъдна ферма за пъстърви, която предстои да бъде реновирана през следващата година. Проект обаче предвижда водата, която се рециркулира от аквакултурата, да достига до покрива на университета и оттам да захранва оранжерия за различни плодове и зеленчуци.

Това ще бъде първата градска оранжерия у нас. В нея ще се отглеждат чери домати, салати и чушки. Очаква се нейното изграждане да бъде завършено до края на 2017, ако бъде одобрен проект по Програма „Морско дело и Рибарство 2014-2020“ на стойност 1 млн. лева. Зеленчуците ще се отглеждат на площ от 400 кв. метра на покрива на Тракийския университет в аквапонна система. Системата ще се захранва от рециркулиращата вода от аквариумната база за отглеждане на пъстърва.

Според доц. Сираков това ще бъде първата пилотна оранжерия с използването на този метод, който се прилага засега само в Швейцария. docДоматеният разсад и семената ще се доставят от Цюрих и ще бъдат отглеждани във водна среда.

Оранжерията ще използва иновативна нанотехнология. Водата от аквариумната база ще се изкачва до покрива с помощта на помпена инсталация. От помпата ще се отклонява течност, която е с хранителни вещества и в нея се развиват фитоплактонни представители. Водата от рибите с органичните вещества захранва зеленчуците на покрива. Готовата продукция обаче няма да се продава. „Целта ни е да разработваме подобни иновации, които да споделим със сектор „Аквакултура“. Конкретно за тази искаме да я развием и да покажем колко ефективна може да бъде“, каза доц. Ивайло Сираков. Същевременно университетът е разработил още 3 иновативни технологии в областта на рибовъдството. Едната от тях е за успешно култивиране на езерен рак с мека хитинова обвивка. Ракът е твърд, когато се свари, но въвеждането на нови технологии позволява да се произведат раци с мека обвивка, които имат два пъти по-висока цена на международния пазар.

Първият успешно приключил проект, финансиран с 1 млн. лв., е „Изкуствено и полуизкуствено размножаване на европейски сом и отглеждане на личинки и зарибителен материал чрез циркулационна система, интегрирана с аквапоник при разработени биотехнологични параметри за органично производство“. Проектът е внедрен в село Радево, Новозагорско. Там има язовир, който се експлоатира от бенефициента и земя, върху която се изгражда сграда около 2000 кв.м. за 100 тона производство на европейски сом.

trout

Вторият проект е култивиране на зарибителен материал от пъстървови видове и целогодишно получаване на хайвер, изкуствено размножаване чрез използване на консервирана семенна течност. Проектът се реализира в рибовъдна ферма в Златна Панега.

Третият проект, който се разработва в Новозагорско, е за създаване на технология за триоконсервация на семенна течност. Т.е. целогодишно ще могат да се използват разплодниците, за да се получава зарибителен материал. За целта се създават температурно-светлинни режими, които „лъжат“ рибите, че отново е настъпил размножителният период.

70-71

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА