Първия в света кондензационен котел на пелети представят на изложение в София

Георги Узунов
Георги Узунов
5 Минути

Първия в света кондензационен котел на пелети ще могат да видят посетителите на изложенията и конференциите EE и ВЕ, Save the Planet и Smart Cities, които вече започнаха, ще продължат до 29-и март и се организират от Виа Експо в ИЕЦ, София. Кондензационният котел е с температурна модулация от 28 до 85 °C и постига 107,3% рекордна ефективност.

На изложенията са представени също шведски термопомпи от ново поколение, които намаляват разхода на енергия с до 80%, както и първият по рода си проект у нас за инсталация/котел за производство на топлина и топлинна енергия изцяло на слама.

Зелени енергийни централи

Компания от Белгия предлага зелени енергийни централи, които използват биомасата като енергоизточник. Фирмата търси контакти с представители на фирми от дървообработващата промишленост, агро- и хранително-вкусовата промишленост, инвеститори.

“Ние можем да доставим единични машини – дробилки за слама, чукови мелници, верижни конвейери, кофични елеватори, пелет преси, охладители, превключватели, както и напълно завършени “до ключ” фабрики. За българския пазар работим в направленията: биомаса, компост, фураж и слама”, анонсира изложител от Испания.

Как да преобразувате влажните отпадъци в сух материал или да намалите изложение осъдържанието на влага с 90%? Системите за термично сушене на холандски производител са ефективното решение за това.

Интерес предизвикват системи за енергийна ефективност, които работят, без да консумират енергия през голямата част от годината. Те постигат средносезонна норма на енергийна ефективност от 24. Системите оптимизират производство на енергия от различни източници – природен газ, отпадна топлина, слънчева енергия, биомаса, биогаз и др. Инвестицията се изплаща между 3 и 4 години, а оборудването има полезен живот от 13-14 г.

Суровини за гориво от селското стопанство

Изложител от Скандинавия акцентира освен върху технологичните характеристики на произвежданите от него бойлери за биомаса, но и върху екологичните ползи – те щадят годишно околната среда от приблизително 435 000 тона емисии на CO2. Фирмата има успешни практики в изгарянето на горива като слама, люспи от семена, птичи и свински тор и др.

“Станете сам свой доставчик на електроенергия и защитете бизнеса си в дългосрочен план от повишаването на цените на електроенергията.”, коментира друг участник от Австрия. Той предлага фотоволтаични системи и акумулаторни батерии, които позволяват намаляване на оперативните разходи.

Производител от Финландия популяризира иновативни контейнери, които се заравят на около 1,5 м под земята. Те спестяват място и са чисто, безопасно и икономично решение за ефективно и природосъобразно сметосъбиране, намаляват разходите за извозване на отпадъците с 30%.

Българско присъствие

Френска компания предлага сътрудничество на всеки, заинтересован от проекти за третиране на индустриални и животински отпадъци.

Електрически транспортни средства във вариант триколка ще видим от роден производител – те са с ниски данъчни тежести и имат преференции при паркиране. Намират приложение  в селското стопанство. Те се отличават с икономичност, технологичност  и сравнително ниска цена, имат 5-годишна гаранция.

изложение ооФирми от Германия търсят бизнес възможности и потенциални партньори за сътрудничество в Балканските страни. Те предлагат пелетиращи съоръжения и решения за анаеробно третиране на биоотпадъци.

“Нашата продуктова гама включва над 30 различни машини, които обслужват всички ключови процеси на съвременното управление на отпадъците – раздробяване, разделяне и биологично третиране.”, съобщи представител на австрийска компания. “Ще представим най-компактния обръщач на компост X45000, който е машина за по-малки производители. Тя е на достъпна цена и има функционалността, характерна за машините от най-висок клас.”, допълни той.

Сред продуктовите експонати на изложението присъстват системи за домашна и сградна автоматизация – решения за интелигентно осветление, отопление, слънцезащита, аудио/видео приложения, системи за мониторинг на температурата, устройства за отчитане на потреблението на ел. енергия, управление на охранителната система, видеонаблюдение и др.

Тази година в изложенията участват водещи компании от 17 държави. Събитията демонстрират многобройните ползи от внедряването им в практиката – намаляване на разходите, оползотворяване на отпадъците и превръщането им в енергия, топлина, гориво, компост и други нови суровини, повишаване на ефективността на дейностите, по-чиста и безопасна околна среда, споделят организаторите.

Напомняме, че организаторите дават възможност за безплатно посещение.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА