“Една от целите, които сме си поставили тази година, е да искаме да бъде въведено при нас обратно начисляване на ДДС и да бъде затегнат фито-санитарният контрол по границите за вход на продукция, за изход е затегнат”, коментира Димитър Рачев, член на УС на Съюза на Дунавските овощари за “Агрозона”. Всички албански, гръцки, македонски и турски фермери на практика внасят в България безпрепятствено тяхната продукция, а когато ние решим да изнесем за Гърция, нещата стоят по много по-различен начин, каза той. “Плачевно е за нашия бранш”, отбеляза Рачев.
По думите му преработвателите у нас също купували продукция от Турция и Македония. Една от причините е, че производителите от тези страни не плащат ДДС при внос: “И се получава така, че нашите родни предприятия хранят турски, македонски и гръцки фермери, а не нашите български фермери.”
Овощарите искат да разговарят с министъра на земеделието за причините, поради които все още не са разплатени средствата по мярка 10 “Агроекология и климат”, каза Димитър Рачев. Производители все още очакват средства за стари сортове по старата мярка 214. “Срокът е 31-и юни. Той не е спазен”, отбеляза стопанинът. По думите му дунавските овощари планират да свикат Консултативен комитет в началото на септември. На него ще бъдат поставени въпросите за предвидимостта за изплащане на субсидии за следващата година, за въвеждане на обратно начисляване на ДДС, и контролът по границите.
Четете още: До 40% по-ниска цена на кайсиите заради голямата реколта