Откриха син език и в Унгария

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

За зараза от болестта син език съобщава Световната организация по здравеопазване на животните (OIE), като случаят е докладван от унгарските власти на 9 септември 2020 г. Според данните се отнася за 299 говеда, от които 2 животни са дали положителна проба за болестта. Предстои говедата да бъдат умъртвени.

За настъпването на болестта през последните седмици постоянно сигнализира информационната система на ЕС за обявяване на някои особено опасни болести по животните (ADNS). Първо огнища бяха регистрирани на територията на Гърция, след това се добавиха и сигнали от Италия, в Румъния бяха открити животни с болестта във ферма наскоро, а последната информация с регистрация на заразата син език идва от Люксембург.

В повечето случаи се отнася за серотип 04, който бе регистриран преди години и у нас, в Люксембург само се отнася за серотип 08.

Според специалисти болестта син език може да се изкорени само чрез ваксинация на животните, които са податливи. В Европа обаче няма задължително ваксиниране, както е у нас.

Наличието на популации от неимунни животни, които не са обхванати от имунопрофилактичните мерки, създава предпоставки за поддържане на вирусната циркулация в определени екологични ниши, които служат като постоянен източник на инфекцията, е заключението на специалистите от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ).

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА