От Бръшлен: забавянето е фатално, вирусът мутира

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Местните се опасяват от „свински Чернобил“

Всеки ден забавяне е фатален за свинете в свинекомплекса в Бръшлен, тъй като клиниката на болестта Африканска чума по свинете (АЧС) е доста изразена и болезнена за животните, коментира изпълнителният директор на предприятието д-р Христо Стойков през Бтв.

В момента там се подготвя втора площадка за загробване на умъртвените животни, тъй като първата, определена от комисията, не е одобрена от Басейнова дирекция, съобщи още той. Техниката е закарана и започва подготовката на терена. Според ветеринарния специалист единствената мярка, която е доказала ефикасността си при това заболяване, е най-бързото възможно евтаназиране на свинете, за да не се пръска инфекцията. Изпълнителният директор допълни, че численият състав на стопанството и кланицата е около 110 човека, като в момента на работа във фермата са около 40 души. Д-р Христо Стойков обясни, че в момента дезинфекцията на свинекомплекса е променена, като не е отвън навътре, а отвътре навън. Рискът за предаване на с работниците е по-минимален, защото всичко е локализирано вътре, допълни той.

Според него се наблюдава развитие на вируса на АЧС и промяна в него. Той мутира и става все по-смъртоносен. Вариациите за предаване са много, при това вероятно има и такива, които все още не са доказани, допълни д-р Стойков. Последните изследвания предполагат, че преносител на заразата могат да бъдат кръвосмучещи насекоми, мухи, които усвояват вируса от дивата свиня и пренасят върху другите животни, допълни той.

В с. Бръшлен от една година няма прасета тип заден двор, коментира пък кметът на населеното място Димчо Петров. Основните тревоги на населението в момента в района е мястото на загробване, тъй като наблизо има вододайни зони, селото се намира в рамките на НАТУРА 2000. Не искаме да се превръщаме в един свински Чернобил, категоричен без Димчо Петров.

На помощ в ситуацията са се притекли и ловците от държавното предприятие в Габрово, към което е и русенското село. Директорът на предприятието инж. Цветелин Миланов обясни, че намаляването на популацията на дивата свиня е един от начините за ограничаване на разпространението на заразата. От началото на действието на заповедта до днешна дата, за няколко дни, наши служители за застреляни 8 диви прасета и сме намерили 3, уточни той.

По повод на АЧС заместник-министъра на земеделието, храните и горите обясни Янко Иванов пък обясни, че двата представители на ЕК са били на посещение в страната и те са били свидетели на начините на умъртвяване на животните, за което няма забележки за нехуманно отношение. Регистрираните стопани категорично ще получат обезщетение, част от тях ще бъдат съфинансирани – от 50 до 75% от ЕК. Малките няма как по смисъла на закона да получат обезщетение, но ние знаем трудностите и затова търсим възможност да ги подпомогнем по де минимис, допълни заместник-министърът.

Четете още: В ЕК ще бъдат инициирани дебати за „задните дворове“ в Източна Европа

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА