От 1-ви януари български храни ще се търгуват свободно на електронния пазар в Китай

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

От 1-ви януари 2019 г. електронната търговия на български стоки в Китай ще става свободно. Над 1 321 български стоки ще може да се търгуват на китайския пазар без сключване на каквито и да било двустранни протоколи.

Васил Гелев, изпълнителен директор на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа

Пазарът се отваря за всяка компания, която иска да продава на пазара на китайската страна. Предстои да бъдат представени сертификатите и ще стане ясно какви документи ще са необходими, за да могат българските фирми да изнасят храни. „През последните 3 години се подготвяме за това.“, обясни Васил Гелев, изпълнителен директор на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа.

Българските череши могат да намерят добра пазарна реализация на китайския пазар, както и млечните и месните продукти, според Васил Гелев. Градовете, в които има възможности за пазарна реализация на български стоки са Нинбо, Шънджън, Ханджоу, Шанхай и др. Със сигурност ще са необходими лабораторни изследвания, които да докажат качеството на храните, уточни Васил Гелев.

Осъществяването на свободната търговия е възможно поради сключването на редица двустранни споразумения между България и Китай. През 2018 г. стартира дейността на нашата платформа за консолидиране на селскостопански производители между страните от ЦЕИ и Китай. Целта е да бъде представено цялото портфолио от продукти, да бъде улеснена търговията чрез публикуването на необходимите сертификати и на различни връзки към Агенция Митници, които са направени към Агенцията за безопасност на храните. Така е създадена всеобхватна платформа, която има за цел да осъществи и улесни електронната търговия.

„16+1 Логистичен Хъб и Павилион за електронна търговия със селскостопански и други продукти“ – Пловдив

Китай е световен лидер в дигитализацията. Електронната търговия е силно застъпена и е отделена като самостоятелна индустрия. Съвместните усилия за насърчаване на двустранната търговия са насочени към изграждането на центрове за сътрудничество. Такива са „16+1 Логистичния център и Павилион за електронна търговия със селскостопански и други продукти“ в Пловдив, Центърът за насърчаване на сътрудничеството в селското стопанство между Китай и страните от ЦЕИ в град Нинбо, както и Центърът със същата цел в София.

Експертите към центровете могат да съдействат на всеки фермер с повече информация. Центърът в Нинбо е специализиран в електронната търговия, консултантски и финансови услуги, външна търговия, инвестиции между Китай и страните от ЦИЕ, подпомагане на фирми от ЦИЕ да стъпят на китайския пазар и на китайски фирми да навлязат на пазар в Централна и Източна Европа. Създаването на центъра се подкрепя финансово и политически от правителството на община Нинбо и правителството на район Дзянбей в гр. Нинбо.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА