Организатори на фермерски пазари предлагат мерки, за да не спират работа

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

 Столична община вече затвори фермерските и временните пазари, включително животинските пазари в квартал „Подуяне“ и в Богров. Заради COVID-19 продължава дезинфекцията на общинските пазари, съобщиха от пресцентъра на администрацията.

Организаторите на фермерските пазари обаче смятат, че могат да се предприемат мерки така, че производителите да продължат да продават продукцията си. Според Николай Генов, председател на кооперация “Хранкооп”, която организира фермерски пазари в София, Банкя и Добрич, необходимо е търговията на фермерски продукти да бъде организирана, а не хаотична, каквато се очаква да стане, ако фермерските пазари бъдат затворени.

„Настояваме земеделските производители да не бъдат зачеркнати, да не се спират доставките на храни. Искаме да се мисли 2-3 месеца напред, докато трае тази епидемия. Производителите трябва да имат яснота какво да правят със своята продукция – природата не чака!“

„Общинските пазари работят, но фермерските пазари са забранени. Според нас пазарите на открито са по-безопасни, отколкото тези на закрито. Идеята на общините е да се предотврати струпването на хора. Поради това ние ще се опитаме да предложим варианти, в които пазарите да не се провеждат в един ден за 4 часа, както беше досега, а да се провеждат в повече – 3 или 4 дни. Ще направим така, че вместо по 40 производители на седмица, да поканим 10-12. Ще се погрижим да няма струпване на хора и опашките да са контролирани, както в момента го правят в супермаркетите.“, каза Николай Генов.

„По този забранителен начин се спира достъпът на производителите до пазарите, както и достъпът на потребителите до чиста храна. В момента потребителят има вариант да пазарува само в супермаркета. Според нас това не е добра мярка.“, каза той.

„Производителите имат продукция и се чудят какво да правят с нея. Забраната да продават на фермерските пазари ще принуди фермерите да излязат на улиците и да продават от багажниците си. Създават се условия за неконтролирана продажба и това е по-опасно от продажбите на фермерските пазари. Всички фермерски пазари имат някакъв тип организация, която осъществяват. Сега всеки ще се оправя както намери за добре, а в това има по-голям риск. Затова ще предложим да се направи разреждане на посетителите, да се осигурят средства за дезинфекция, да се направи инструктаж и контрол, за да се наблюдава как протича пазарът. В момента е по-скоро хаос“, обясни Николай Генов.

Организаторите на фермерските пазари ще изпратят писмо с предложенията си до общините, Българска агенция за безопасност на храните и до министерство на здравеопазването.

 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА