ООН: Правото на труд е основно човешко право

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Правото на труд е основно човешко право, признато от ООН с Всеобщата декларация за правата на човека. На Международния ден на труда и работническата солидарност, си припомняме и правата за равно възнаграждение за равен труд, справедливо възнаграждение, съответстващо на човешкото достойнство, на здравословни и безопасни условия на труд, на почивка и периодичен платен отпуск, както и на синдикална защита.

Денят на труда се отбелязва от 1890 г. с резолюция, приета на учредителния конгрес на Втория интернационал в Париж, Франция (14-21 юли 1889). Тази дата се свързва с годишнина от началото (1886) на голяма стачна вълна в САЩ с искане за осемчасов работен ден, в която се включват над 300 000 работници от цялата страна.

В България първият опит за честването на деня е през 1890 г. по инициатива на Типографското дружество. Първите масови манифестации са през 1893 г. в София, Пловдив и Видин. За първи път Денят на труда и на международната работническа солидарност е обявен за официален празник през 1939 г., а от 1945 г. се чества всяка година, предаде dariknews.bg.

«Достойни доходи и достойни условия на труд във всеки аспект на обществото ни и до днес са наша неизменна цел“, заяви Светла Василева, председател на ФНСЗ в свой пост в социалната мрежа и допълни: „Честит празник на труда, уважаеми работещи хора в отрасъл Земеделие! Да са светли Великденските празници!“

„Работническата солидарност постига повече – по- добри условия на труд и по- високи заплати, спазване на договорите и обществените обещания“, каза Валентина Васильонова, зам.-председател на ФНСЗ и президент на сектор “Земеделие” в Европейската федерация на синдикатите от хранителната промишленост, земеделието и туризма. „Работническата солидарност е в основата на гражданската солидарност. Днес става все по-ясно, че не може да има индивидуално благополучие, ако обществото е бедно, болно и разделено“, посочи тя в публикация в социалната мрежа.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама