OK-Net Arable: Фермери, консултанти и учени ще правят база данни за биоземеделието

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

 

Проектът  OK-Net Arable, в който участва и българската фондация „Биоселена“, цели да подпомогне фермери, консултанти и учени да работят съвместно за създаването на база данни със знания за биологичното земеделие. Целта е да се повиши продуктивността и качеството на биологичното производство в Европа.

По-високи биодобиви

„В България имаме изключително ниски добиви в биопроизводството при полските, фуражните и техническите култури. Ако в Западна Европа добив от 600 кг. от декар био пшеница е приемлив, в България 300 кг./дка се смята за голям успех”, посочва д-р Стоилко Апостолов, управител на „Биоселена“. Причините са различни:  голяма група български био фермери практикуват изключително екстензивни методи на производство: без почти никаква агротехника или съвременни подходи,  малко био производителите търсят професионален съвет, големите разчитат на собствен екип от агрономи и специалисти.

„Изключително важно е био земеделието в България да се превърне в реална производствена система с добри добиви и добра пазарна реализация, да има и български био храни в магазините“, казва още д-р Апостолов. „Така и българския данъкоплатец ще усети ползата от субсидиите и подпомагането на био производството през последните осем години. Това според мен е най-важното предизвикателство през новия програмен период до 2020 година“.

17 партньори

В OK-Net Arable работят 17 партньори от 13 европейски страни. Проектът е координиран от IFOAM EU (Международната федерация на движенията за биологично земеделие – Група на ЕС) и се изпълнява с подкрепата на Хоризонт 2020 – основният инструмент на ЕС за финансиране на  научни изследвания и иновации. OK-Net Arable е една от първите четири т.н. тематични мрежи, финансирани в рамките на Европейското партньорство за иновации за селскостопанска производителност и устойчивост (EIP-AGRI).

 

Цели

1)   Проектът ще събере и обобщи наличните научни и практически знания за биологично земеделие и ще определи най-добрите методи за обмен на тези знания. На тази основа ще бъдат разработени лесно разбираеми консултантски  материали.

2)   Ще създаде европейска мрежа на фермери за обмяна на опит и ще проведе дискусии по консултантските материали, разработени по проекта.

3)   Проектът ще създаде и онлайн платформа, която ще предлага консултантски материали с практически примери и ще улеснява фермерите да се учат един от друг. Платформата ще бъде като виртуално място за срещи и разговори на фермери, консултанти и изследователи, които нямат друга възможност да се срещнат.

 

OK-Net Arable прилага много иновативен подход във всички фази на проекта, като фермерите имат важна роля в този процес. Фермерите не просто ще бъдат потърсени за съвети, те ще допринасят в целия процес на проекта за създаването на общите знания за био земеделие.

 

За България

Фермерската иновативна група, която ще работи по проекта в България включва 11 български био ферми, които отглеждат 939 ха полски, технически и фуражни култури. Ще бъдат обсъдени и класирани по важност пет  групи проблеми, които срещат фермерите: болести по културите; неприятели по културите; почвено плодородие и торене; избор на сортове; плевели.

Всички събрани научни и практически знания и консултантски материали за био земеделие, които помагат за решаването на проблемите ще бъдат обсъдени в групата. Първият обмен в онлайн платформата ще бъде с участието и на български био фермери.

 

Контекст

През последното десетилетие биологичното земеделие в Европейския съюз отбеляза рекорден ръст: както в продукция, така и в търсенето на пазара. Биологичните райони в ЕС се удвоиха от 2004 година, 5,7 процента от земеделската земя в съюза се обработва по биологичен начин. Биологичното земеделие е продуктивна форма на земеделие, която комбинира производството на храни с грижата за околната среда.

 

Въпреки това възникнаха опасения дали биологичното земеделие е достатъчно продуктивно. Като цяло, биологичните добиви са с 20-25% по-ниски от добивите от обработваните по конвенционален начин площи. Освен това биологичните добиви варират много повече в сравнение с добивите от конвенционалното земеделие. Много често това зависи от нивото на знанията на фермера. Проучвания показват, че колкото по-опитен е фермерът, толкова по-малки са различията в добивите.

 

Обмяната на знания и опит между фермери и научни работници и между самите фермери в цяла Европа може да допринесе за решаване на голяма част от проблемите. В тази връзка проект OK-Net Arable има значителен потенциал да улесни обмяната на знания и опит и да допринесе за повишаването на продуктивността на биологичното земеделие в Европа.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА