Китайските производители на мляко все още са доста далеч от целта да задоволят вътрешното потребление, което означава, че вносът на мляко ще продължи да расте в продължение на поне още две години. Това предвижда нова оценка на пазара, изготвена от „Рабобанк”. В доклада се отбелязва, че динамичният китайски внос буквално е изцедил (и може да продължи да изцежда) много други купувачи, тъй като поддържа цените високи.
Възможността за търговия пред ЕС и другите износители ще остане широко отворена. Въпреки това, холандската банка смята, че нарастването на търсенето ще накара китайските купувачи да потърсят различни възможности за внос, вместо да разчита на един или два ключови източника на продукти, като Нова Зеландия. Въпреки че над 80% от китайския пазар на млечни продукти продължава да се снабдява от вътрешното производство на мляко, този източник остава недостатъчно развит, тъй като около 60% от суровините идват от дребните млекопроизводители, работещи с по-малко от 100 крави на стопанство.
„Робобанк” е на мнение, че китайските производители са изправени пред множество предизвикателства. “Производството на мляко в Китай се бори за разрастване, което е възпрепятствано от оттеглянето на дребните земеделски производители от индустрията, докато големите ферми все още са в процес на развитие”, заяви анализаторът Хейли Мойнихан. “Вероятно ще са необходими най-малко две-три години преди темпото на разрастване на големите мандри в Китай да надхвърли текущото свиване в останалите източници на суровини и да доведе до намаляване в растежа на вноса”, добавя Мойнихан.
В периода след кризата с меламина китайското правителство предприе мерки за разрешаването на проблемите във веригата на доставките и засилването на контрола върху качеството на суровото мляко. Ключова стъпка беше да се въведе система за лицензиране и следене на събирането на млякото, което, в съчетание с растящите разходи за труд и производство на фураж, принуди много от дребните земеделски стопани да напуснат пазара. От друга страна акцентът върху качеството на млякото в Китай след 2008 г. благоприятства появата на големи мандри, ускорявайки техния растеж. Делът на производството, идващо от ферми с повече от 500 крави, е нараснал значително от 17% през 2008 г. до 27% през 2011 година.
Едно от заключенията в доклада на „Робобанк” е, че качеството на произведеното местно мляко в крайна сметка ще се повиши с течение на времето, за да се конкурира по-успешно с вносните продукти. Но усилията на Пекин да вкара в ред индустрията и да насърчи доверието на потребителите, също ще бъдат от решаващо значение.
Източник: Agra Europe