В България е защитена едва 5,3% от територията на страната. За сравнение в Германия делът на защитените територии е 54%, в Швейцария – 29%, а средният процент за Европа е 17%. Тези данни изнесе Андрей Ралев, експерт от коалиция “За да остане природа в България” по време на Форум Планини’ 2015 „Предизвикателства и възможности пред туризма в планините и защитените територии на България“. Събитието, организирано от Българска асоциация за алтернативен туризъм, се проведе днес като част от Зелени дни 2015. Що се отнася до териториите в рамките на “Натура 2000”, страната ни е на второ място в Европа – 34% от територията у нас е част от екологичната мрежа.
По думите на Ралев, ако бъде обявен природен парк “Западен Балкан”, това ще спомогне за социалния и икономическия напредък в Северозападна България.
Андрей Ралев посочи, че промяната на традиционното ползване на площите като превръщане на пасища в обработваеми земи например, лишава от възможности за туризма и нарушава екосистемния баланс. Той каза още, че чужденците, които идват у нас да практикуват алтернативен туризъм, се впечатляват от старите гори, тъй като, по думите му, почти навсякъде в Западна и Централна Европа старите гори са били изсечени през 20-и век.
В световен мащаб на година се инвестират 10 млрд. долара за защита на териториите, а приходите от туризъм в тези територии възлиза на 600 млрд. долара, стана ясно още от изнесените данни.
Анета Стефанова